Menu
نویسنده مطلب : مهدی جلالی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تصمیم گیری


شرکت ما، در ابتدا یک شرکت بازرگانی و خدماتی بود. محصولات را از تولیدکننده ها تهیه میکردیم، و پس از فروش به مشتری، نهایتا کار نصب و خدمات پس از فروش را هم انجام میدادیم.
تصمیم اشتباه من، راه اندازی یک کارگاه تولیدی در میانه راه کسب و کارم بود. درحالی وارد عرصه تولید شدم که نه تخصص کافی برای این کار داشتم، و نه پرسنل زبده ای که بتوانند از عهده این کار بخوبی بربیایند.
این تصمیم را بنا به دلایلی گرفتم، که در زمان خودش برای من خیلی منطقی به نظر میرسیدند:
– همیشه دوست داشتم یک شغل اشتغالزا داشته باشم. لذت میبردم از راه اندازی کسب و کاری که تعداد زیادی در آن مشغول به کار شوند. این پتانسیل را در کار تولیدی بیشتر از کار بازرگانی میدیدم.
– یکی از اصلی ترین دلایل راه اندازی کارگاه، بدقولی تامین کننده های ما بود. فروش ما در آن سال خیلی خوب بود. با وجود تازه کار بودن، از نظر فنی اطلاعات خوبی داشتیم، و در بازار هدفمان یک برند محسوب میشدیم. مشکل این بود که دائم با بدقولی تامین کننده ها مواجه میشدیم. این اصلا برای برند ما خوب نبود. گاهی اوقات تامین کننده به ما میگفت سفارش را ۲۰ روزه تحویل میدهد، ما به مشتری قول ۲۵ روزه میدادیم، و بعضا ۴۰ روز گذشته بود و هنوز سفارش به دست ما نرسیده بود. این موضوع ما را ترغیب کرد که خودمان کارگاه تولیدی راه اندازی کنیم.
– کار تولید را چندان سخت و پیچیده نمیدانستیم. تصور میکردیم اصل کار، که فروش است را ما داریم انجام میدهیم، و تولید نباید موضوع دردسرسازی برایمان باشد. هزینه های تولید و قیمت متریال اولیه را برآورد کرده بودیم، و به نظرمان رسید اگر خودمان محصولات را تولید کنیم، حاشیه سود بهتری هم عایدمان میشود.
به هرشکل، کارگاه تولیدی راه اندازی شد، و در عرض یکسال برای ما عایدی جز پشیمانی نداشت. با آنکه در همان صنعت و بازار قبلی فعالیت میکردیم، اما گویی وارد دنیای متفاوتی شده بودیم. همه محاسبات با چیزی که ما قبلا یاد گرفته بودیم متفاوت بود. آنقدر درگیری و گرفتاری در پی داشت، که عملا از خیلی کارهای اصلی شرکت بازمانده بودیم؛ و نارضایتی از شرکت خیلی زیاد شده بود.
اگر من اطلاعات امروزم را درخصوص مهارت تصمیم گیری داشتم، حتما موارد مهم زیر را به خودم یادآوری میکردم:
خروجی مورد انتظار تو چیست؟ از ورود به عرصه تولید انتظار چه دستاوردی داری؟ آیا سود بیشتر برای تو مهم است؟ آیا به موقعیت اجتماعی و شغلی خودت فکر میکنی؟ آیا تولید را کاری با ثبات بیشتر و قابلیت درآمدزایی طولانیتر میدانی؟ آیا میخواهی توانایی های خودت را به دیگران ثابت کنی؟ و مثلا در مقابل آنهایی که با بدقولی تو را به این تصمیم رساندند عرض اندام کنی؟
– میدانم که کارآفرینی و اشتغالزایی، به همراه خوش قول بودن و متعهد بودن، دوتا از ارزش‌های مهم کاری تو هستند. و مهمترین اهدافت برای تصمیم به ورود به عرصه تولید، پایبندی به همین ارزشهاست. توصیه میکنم ارزشهای دیگرت را هم فهرست کن. آیا همه ارزشهای تو در همین دو مورد خلاصه میشود؟ با وجودیکه تخصص کافی در زمینه تولید نداری، میدانی اگر از پس این کار به خوبی برنیایی، همان افرادی که با افتخار استخدامشان کرده ای و با هزار امید و آرزو با تو همراه شده اند ممکن است به شدت متضرر بشوند؟ 
– گزینه هایی که نوشته ای را بررسی کن. به نظرت هر گزینه به چه نتیجه ای منجر میشود؟ سعی کن ۵ تا ۱۰ سال آینده هر مسیر را حدس بزنی. از آنجایی که قرار است فقط یک گزینه را انتخاب کنی، آیا بهتر نیست مطالعه و دقت بیشتری برای انتخاب آن داشته باشی؟
– با استفاده از تفکر واگرا و همگرا، گزینه های دیگر را هم بررسی کن. مگر نمیگویی یکی از دلایل این تصمیم تو، بدقولی تامین کننده هاست؟ به فرض که هیچ تامین کننده بهتری هم در کل کشور وجود نداشته باشد. آیا ورود به عرصه واردات که زیرمجموعه بازرگانی ست و در آن تخصص داری نمیتواند تو را بهتر به اهدافت برساند؟ آیا نمیتوانی تعداد تامین کننده ها را بیشتر کنی و به هرکدام سفارشات کمتری بدهی، تا افزایش سفارشات باعث بدقولی آنها نشود؟ آیا بهتر نیست با عقد قراردادهای محکم تر و معتبرتر جلوی بدقولی و تاخیر تامین کننده ها را بگیری، همانطور که می بینی راههای زیادی برای رهایی از شرایط بد و مشکلات امروز وجود دارد. راه اندازی کارگاه تولیدی هم فقط یکی از این راههاست. که همراه بقیه گزینه ها میتوانی آنرا بررسی کنی.

– فرض کن راه اندازی کارگاه تولیدی همین حالا منتفی شده، و تو مجبوری بین سایر گزینه ها یکی را انتخاب کنی. معایب و مزایای هر گزینه را بنویس. در آخر با معایب و مزایای گزینه تولید مقایسه کن. شاید واقعا مزایای سایر گزینه ها بیشتر باشد.
– میدانی که برای بدست آوردن هر چیزی باید چیزهای دیگری را از دست بدهی. (tradeoffs) وقتی وارد عرصه تولید میشوی باید تمام تمرکزت را آنجا بگذاری. پس اهدافی که برای گسترش شبکه فروشگاهی داشته ای ممکن است چندسالی به تاخیر بیافتد. کارگاه تولیدی را باید در خارج از شهر راه اندازی کنی، و تو الان یک دفتر فروش در داخل شهر داری. آیا میتوانی هردوی آنها را مدیریت کنی؟ ممکن است ازدست دادن دفتر داخل شهر، منجر به کاهش فروش بشود؛ و این بهای سنگینی برای کسب و کار توست.
– تحمل ریسک تو چقدر است؟ در حال حاضر مقدار سرمایه تو محدود است. اگر قرار باشد وارد کار تولید بشوی، در وهله اول باید براورد کنی چقدر سرمایه میخواهی برای آن کنار بگذاری. و این سرمایه چند درصد از کل سرمایه توست. سپس براورد مهمتر این است: اگر کل این کارگاه تولیدی ضررده باشد و تو مجبور شوی آنرا تعطیل کنی، چقدر از سرمایه شرکت از دست میرود؟ چقدر به اعتبار برندت ضربه میزند؟ آیا ممکن است در نهایت منجر به ورشکستگی تو بشود؟
تصمیم های مرتبط با این تصمیم چه هستند؟ پس از راه اندازی کارگاه، نمیتوانی در وضعیت اولیه درجا بزنی. کاری که شروع کرده ای در همان وضعیت اولیه باقی نمی ماند، و باید دائم در حال رشد و پیشرفت باشی. ماشین آلات و تجهیزات جدید باید هر ساله اضافه شود. کار را گسترش میدهی و تعداد پرسنل را هم همینطور. از کارگاه به کارخانه تبدیلش میکنی. آیا به این پروسه فکر کرده ای؟ حاضری برای رسیدن به قله تولید و رقابت با سایر رقبا هر بهایی را پرداخت کنی؟ یا آنرا صرفا به عنوان یک راه حل کوتاه مدت و دم دستی انتخاب کرده ای؟!
– بعد از مشکلاتی که بدقولی دیگران برایت بوجود آورده است، و در عین حال وقتی تصور میکنی کار تولید نمیتواند چندان کار سختی باشد که تو از پسش بر نیایی، و فروش بالای شرکت اعتماد بنفس بیش از حد به تو داده است، شاید به این نتیجه رسیده ای که تصمیم به راه اندازی کارگاه تولید تصمیمی منطقی است، و هر فرد دیگری هم جای تو بود همین کار را انجام میداد. درنتیجه، از یکطرف دچار خطای سوگیری، و از طرف دیگر خطای برخورد گزینشی با اطلاعات و خطای تایید خود شده ای! باید کمی از موضوع فاصله بگیری و تمرکزت را بر معایب و مزایای واقعی کار بگذاری. این خطاهای ذهنی باعث شده ایرادات تصمیم خودت، و معایب سایر گزینه ها کمتر به چشمت بیاید.