Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

کتاب شیب | ست گادین


(پیش نوشت: راستش خیلی وقت بود که منتظر معرفی کتاب «شیب» توسط متمم بودم و دوست داشتم که از زاویه نگاه متمم هم به این کتاب نگاه کنم، و خوشحالم که بالاخره این اتفاق افتاد و همانطور که انتظار داشتم این مطلب، بسیار خواندنی و آموزنده بود.)

من این کتاب رو با ترجمه «محمد خضر زاده» از «نشر درنا» خوندم، و ترجمه به نظرم خوب بود. (البته ترجمه های دیگه رو نخوندم که بتونم مقایسه کنم)

***

وقتی این کتاب رو می‌خونیم – همانطور که خودِ ست گادین هم در مورد این کتاب میگه – متوجه می‌شیم که ایده‌ی شیب اگرچه بسیار ساده به نظر میرسه، اما حقیقتاً سخته و در عمل و در دنیای واقعی و در فعالیت‌هایی که در زندگی‌مون در پیش گرفتیم، اجرا و انجامش به این راحتی که در ابتدا به نظر میرسه نیست، و این کتاب – همونطور که متمم هم اشاره کرد – میتونه همراه و الهام بخشِ خوبی برای فکر کردن به چالش‌های زندگی و حرفه‌ای مون باشه.

ست گادین در این کتاب، از ما می‌خواد که به شیب، به عنوان مسیر طولانی بین شروع کردن و تسلط یافتن فکر کنیم.
مسیر طولانی‌ای که در واقع یک میان‌بر برای رسیدن به موفقیته، چون سریع‌تر از هر مسیر دیگری میتونه ما رو به مقصد مورد نظرمون برسونه.

همه‌ی این توصیه‌ها برای این هست که ست گادین می‌خواد ما رو ترغیب کنه تا در کارمون نه معمولی، که بهترین باشیم.

و چه کسانی میتونن به بهترین‌ها در جهان تبدیل بشن؟ به گفته‌ی او، کسانی که تمام دقت و انرژی و تلاش‌شون رو برای پشت سر گذاشتن شیب‌ای که در مسیرشون قرار داره صرف می کنن.

نکته‌ی دیگری که به نظرم در ایده‌ی شیبِ او خیلی مهم و انگیزه‌بخش هست، اهمیتی هست که او برای «اشتیاق» قائل هست و میگه این گذشتن از شیب، وقتی به عاملی برای موفقیت شما تبدیل میشه که با اشتیاق به سمت شیب بروید و همچون فرصت به آن بنگرید. چون واقعاْ‌ یک فرصت هست.

ست گادین با این کتاب به ما کمک میکنه که هر وقت قصد داریم کاری رو شروع کنیم، یادمون باشه که از خودمون یک سوال مهم و (البته به نظر من، بسیار دشوار) بپرسیم و به جوابش فکر کنیم. اینکه:

آیا این واقعاً بهترین کاری هست که من میتوانم انجام دهم؟ برای اینکه در آن حوزه (یا به تعبیر ست گادین: در جهانِ خودم – (که مثلا میتونه niche یا یک گوشه‌ی بازار باشه) ) بهترین باشم؟ (نه فقط کافی یا معمولی بودن)

و بعد، اگر فکر می‌کنیم که می‌تونیم در اون حوزه، یا در این جهانِ خودمان بهترین باشیم، پس باید بریم و انجامش بدیم.

و اگر فکر می‌کنیم که نمی‌تونیم در اون زمینه بهترین باشیم، همین حالا یا در اولین فرصت (با quit به موقع) باید ولش کنیم و به دنبال فعالیت یا فرصت بهتری باشیم که فکر می‌کنیم میتونیم توی اون زمینه بهترین باشیم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟