Menu
نویسنده مطلب : پیمان اکبرنیا

مطلب مورد بحث:

سه ویژگی اصلی کنترل مدیریتی


سلام به همه دوستان متممی

نکته جالبی که در مورد این درس و سیستم‌های کنترل مدیریت به ذهنم می‌رسه، ارتباطش با مفاهیم مطرح شده در درس طراحی سیستم فروشه. در اون درس دیدیم که نگرش سیستم کنترل سازمانی،معمولا یا بیشتر به سمت OC (کنترل خروجی) تمایل دارد یا به سمت BC (کنترل رفتار). هر کدام از این دو سیستم با توجه به نوع کسب و کار، مزایا و معایب خاص خود را دارند که در سلسله درسهای سیستم فروش بهش پرداخته شد:

سه ویژگی اصلی کنترل مدیریتی

به نظر می‌رسه علاوه بر سیستم فروش، این دید را می‌توان در سایر سیستم‌های کنترل مدیریتی هم داشت و همچنین در ویژگی آبشاری در نظرش گرفت. آیا مدیران یک سازمان در کنترل خود بیشتر خروجی را مد نظر دارند یا رفتار را؟ لایه‌های پایین‌تر سازمان چطور؟ آیا افراد بیشتر روی خروجی کوتاه مدت خود تمرکز دارند یا رفتار مناسب که ممکن است در کوتاه مدت باعث افزایش چشمگیر خروجی و درآمد نشود؟

شاید در سیستم آبشاری، حالتی پیش بیاد که لایه‌های مختلف سازمان نگرش‌های مختلف کنترلی را در پیش بگیرند و این باعث ایجاد مشکل در برداشت آن‌ها از رسیدن به اهداف شود. به عنوان مثال در این حالت ممکن است  مدیران عملیاتی اصرار داشته باشند که رفتار و عملکرد کارکنان خوب است و مدیران ارشد بگویند پس چرا خروجی مالی چنین چیزی را نشان نمی‌دهد؟

ممکن است مدیری فقط به شاخص‌های کمی خروجی مثل مقدار فروش فصلی و سالیانه نگاه کند و برداشت او این باشد که وضع شرکت خوب است اما از این غافل شود که رفتار کارکنان به گونه‌ای است که جز به افزایش خروجی به هر قیمت به چیزی فکر نمی‌کنند و این احتمالا در طولانی مدت باعث ایجاد مشکلاتی برای خود آن‌ها و سازمان می‌شود. شاید این برخی از این بازاریاب‌های تلفنی را دیده باشید که بسیار بی ادبانه صحبت می‌کنند یا حتی بی احترامی می‌کنند. یا تبلیغات بسیار اعصاب خرد کن توی تلگرام و اس ام اس و … که وقت و بی وقت ارسال می‌شوند. احتمالا در این شرایط برای مدیران اون فرد مثلا بازاریاب، بیشتر این مهمه که چند تا زنگ زده و چند تا جنس فروخته! حالا اینکه چجوری و به چه قیمتی مهم نیست.

پس به نظر می‌رسه توجه به هر دو جنبه شاخص‌های کنترلی مهم باشه و نگاه متمرکز به چند شاخص که به سادگی قابل اندازه‌گیری‌ و گزارشند (مثل حجم فروش یا سود یا تعداد مشتریان) باعث ایجاد درکی ناقص از عملکرد واقعی سازمان بشه.