Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

قطب جنوب | سرزمینی بدون سنگ | ارلینگ کاگه


از همون بار اول که درس در ستایش سکوت رو خوندم و با ارلینگ کاگه آشنا شدم, شیفته‌ی طرز فکر و نوع نگاه و نگرشش به خودش و محیط اطرافش شدم.

نگاه دقیقش به چیزهایی که می‌بینه و توصیفش از محیط اطراف بسیار دلنشین و در عین حال مفید و الهام بخشه.

توی این لینک که متمم در درس “در ستایش سکوت” قرار داده بود, بخشهایی از مصاحبه‌اش هست که اونجا هم صحبتهای جالب و آموزنده‌ای داره.

همونطور که در کتابش هم گفته, سکوت رو خیلی لوکس و منحصر به فرد میدونه و چیزی که در دوران ما بسیار کمیابه.

این صحبتش برای من یادآور کمبود توجه و تمرکز در عصر حاضر بود و اینکه توجه هم تبدیل به کالایی لوکس و قیمتی شده. و به نظرم سکوت هم دچار همین سرنوشت شده و به خاطر پیشرفت تکنولوژی و انواع وسایل دیجیتالی که دور و برمون هست, سکوت برامون تقریبا غیرممکن شده و مدام در حال فکر و خیال و گفتگوی درونی هستیم.

کاگه در ادامه میگه که شما می‌تونید در حال انجام هرکاری, از آشپزی گرفته تا کتاب خوندن, دنیا رو خاموش کنید و سکوت درونی رو تجربه کنید.

این صحبتهاش به نظرم می‌تونه بیانِ دیگری از این موضوع باشه که موقع انجام هر کاری فقط روی انجام همون کار تمرکز کنیم و از overthinking و اینکه همزمان با انجام کار فکرمون جاهای دیگه هم می‌چرخه دوری کنیم.

همچنین میگه که سکوت به معنی پشت کردن به محیط اطراف و دوری کردن از دیگران نیست(برداشت اشتباهی که خیلی‌ها ممکنه از سکوت بکنن),  بلکه برعکس به این معنی هست که دنیای اطرافمون رو کمی واضحتر و دقیق‌تر نگاه کنیم و توی یک مسیر بمونیم و زندگیمون رو هرچه بیشتر دوست داشته باشیم.

و در پایان میگه که دست یافتن به سکوت در هرجایی ممکنه, فقط کافیه که قطب جنوب خودتون رو پیدا کنید.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟