Menu
نویسنده مطلب : سیدمهدی حسینی

مطلب مورد بحث:

برون سپاری چیست؟ | مزایا و معایب و مشکلات برون سپاری


یکی از حوزه هایی که اخیرا برون سپاری زیادی در آن انجام شده و در حال رشد می باشد، برون سپاری زیرساخت و نگهداری سرورها و سرویسهای فناوری اطلاعات و دریافت این سرویسها مبتنی بر کلاود است. با توسعه سرویسهای ابری، انواع مختلفی از سرویسهای فناوری اطلاعات مانند crm، شیرپوینت، azure و … وجود دارند که به سازمانها سرویس می دهند. در اینصورت تمامی هزینه های نگهداری (برق، فضای فیزیکی، حقوق مهندسین فنی، پیش بینی توسعه و …)، به روز رسانی سرویس به آخرین نسخه و … برعهده شرکت بیرونی بوده و شرکت واگذارکننده علاوه بر تمرکز بر فعالیت، خود را از هزینه های تحمیلی می رهاند. این نوع سرویسها در خارج از ایران به صورت امری متداول و پایدار درآمده است ولی در کشورمان به دلایل مختلف ازجمله تحریمها، استفاده از سرویسهای خارجی در حد بسیار محدود است ولی شرکتهای ایرانی هم وجود دارند که  سعی می کنند مشابه بعضی از آنها را راه اندازی کنند.

با وجودی که همانگونه که ذکر شد برون سپاری معمولا مزایای بسیاری به همراه می آورد، یک ریسک مهم که در بالا مشاهده نکردم به شرح ذیل می باشد:

وابستگی بیش از اندازه به شرکت ارائه دهنده خدمات: این موضوع در تعداد کمی از موارد مشاهده می شود ولی به هر حال وجود دارد. فرض کنیم شما برنامه نویسی نرم افزار یکی از مهمترین سیستمهای خود را برون سپاری کرده اید. اگر دانش فنی لازم را جهت تحویل گیری مستندات نداشته باشید و در این حوزه غفلت نمایید، تغییر شرکت ارائه دهنده خدمات به راحتی ممکن نیست. لذا در برون سپاری می بایست دقت کرد تا نحوه ی برون سپاری به گونه ای باشد که در زمان لازم بتوانیم با کمترین مشکلات شرکت را تغییر دهیم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟