Menu
نویسنده مطلب : امین جباری اصل

مطلب مورد بحث:

استراتژیست کیست؟ ذهن استراتژیست چه چیزهایی را می‌بیند؟


تمرین اول: 

معمولا اگه یک شرکت یا سازمان، توان مالی برای حضور در نمایشگاه‌های تخصصی کسب و کار رو داشته باشه، به ندرت از این فرصت صرف نظر می‌کنه.

کسب وکاری رو در نظر بگیرید که پس از بررسی منابع خودش به این نتیجه رسیده که توان رقابت در مقیاس کلان رو نداره و بهتره که تمرکزش رو بر روی بخش کوچکی از بازار بزاره.

خیلی بهتره که این کسب و کار منابع محدود خودش برای بازاریابی رو هم بر روی این بخش محدود متمرکز کنه تا اینکه با حضور در نمایشگاه خودش رو در معرض طیف بسیار پراکنده‌ای از مشتریان قرار بده.

 

تمرین دوم:

باورهای نادرست یکی از عواملی هستند که ما رو به سمت فعالیت‌هایی در خارج از ناحیه مدوار سوق میدن.

در فایل اول مدیریت منابع به یکی از اشتباهات متداول ما در برخورد با منابع اشاره شد. جایی که ما ارزش منابع رو در تناسب با هزینه‌ای می‌بینیم که برای به دست آوردنشون صرف کردیم. برای منابع گران‌تر، ارزش بیشتری قائلیم و منابع کم هزینه ورایگان رو جدی نمی گیریم.

مشابه همین باور رو در مورد دستاورد فعالیت‌ها داریم.

فکر می‌کنیم هر چی یک کار سخت‌تر و دشوارتر باشه، باید دستاورد بیشتری هم داشته باشه

یکی از علت‌هایی که باعث شد رشته مهندسی برق رو در دانشگاه انتخاب کردم، از همین باور نادرست نشئت می‌گرفت. اون زمان مهندسی برق یکی از سخت‌ترین رشته‌های دانشگاهی به حساب میومد. من هم با خودم فکر می‌کردم که اگه این رشته‌ رو انتخاب کنم، قطعا در آینده دستاورد زیادی کسب می‌کنم.

 

از طرفه دیگه علاقه‌ای به کارهای نیمه دشوار نداریم. اشتباهی که در مورد خودم خیلی مصداق داشته.

یا به کارهای ساده می‌چسبیم و اگه قرار باشه کاری رو انجام بدیم که نه زیاد سخت و نه زیاد آسون باشه، براساس همون باور هر چه سخت‌تر بهتر، میگیم حالا که داریم سختی می‌کشیم بزار یه دفعه سخت‌ترین حالت رو انجام بدیم تا بیشتر سود کنیم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟