Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

استریوتایپ یا تفکر قالبی: معتقد به آن هستید یا قربانی آن؟


من قبلا به تمرین این درس پاسخ دادم؛ اما مدت‌هاست که مواردی رو می‌بینم و می‌خونم که خواستم برای گفتن نظراتم در این زمینه، یک بار دیگه این تمرین رو جواب بدم.

تمرین ۱:

* من خودم مستقیماً قربانی این مورد نبودم، اما یکی از استریوتایپ‌هایی هست که اخیرا بسیار گسترش پیدا کرده و در واقع تبدیل به یک مد شده و فکر می‌کنم داره تبدیل به یک ارزش میشه.

و اون هم این هست که اغلب کسانی که در شبکه های اجتماعی و مخصوصا اینستاگرام صفحه‌ای شخصی دارند و فعال هستند، از طرف اشخاصی که ادعای اهلِ فکر بودن دارند، مورد نکوهش و این پیش‌داوری قرار می‌گیرند که افرادی سطحی و با درکِ پایین و خودنما و غیره هستند.

نمیدونم چرا هرکسی که میخواد خودش رو روشنفکر نشون بده یکی میزنه توی سر فعالان شبکه های اجتماعی :)

اینکه تکنولوژی خنثی نیست و مخصوصاً شبکه های اجتماعی به شدت به سمت سطحی شدن و تفکر کمتر سوگیری دارند رو می‌فهمم و خودم هم از منتقدان‌شون هستم؛

اما اینکه هر کسی که توی اینستاگرام فعال هست و از زندگی شخصیش عکس منتشر میکنه و مطلب می‌نویسه رو سطحی بدونیم، به نظرم نمونه‌ی کاملی از تفکر قالبی و تعصب و نشانه‌ی عقب ماندگی فکریه.

اینکه ما در شبکه های اجتماعی فعال نیستیم و این رو نشانه‌ی روشنفکری و اهل مطالعه بودن و خلاصه افتخاری برای خودمون می‌دونیم، خب همین رو مستقیم اعلام کنیم بدون اینکه در مورد بقیه پیش داوری کنیم.

چراکه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی یک انتخاب شخصیه و چه بسا بسیاری از افرادی که ما اونها رو بدونِ شناخت، سطحی می‌دونیم از ما فکرِ بازتر و زیباتری داشته باشند.

* یک مورد دیگه هم که به نظرم نمونه‌ای از استریوتایپ هست اینه که ما یک خصوصیتی رو در ذهنمون بد می‌دونیم و خودمون هم نداریمش (یا وانمود می‌کنیم که نداریم!) و بعد هرکسی که این ویژگی رو داره بد و سطحِ پائین بدونیم و نگاه بالا به پایین بهش داشته باشیم؛

در صورتی که ممکنه اصلا خصوصیت بدی نباشه و بستگی به این داره که اون شخص به طور کلی چطور آدمی هست.

مثلا من آدمی هستم که بسیار زود به دیگران اعتماد میکنم و تمایل به اعتمادم بالاست و بعد بیام میل به اعتمادِ پایین رو ویژگی بدی بدونم و از هر کسی که تمایل به اعتماد کردنش پایین هست ایراد بگیرم و نکوهشش کنم و خودم رو بهتر از اون ببینم.

این هم میشه استریوتایپ.

تمرین ۲:

من خودمم فکر کنم در ذهنم این استریوتایپ رو دارم که هرکسی که دو استریوتایپ بالا رو داشته باشه، خودش آدم سطحی‌ای هست.:)

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟