Menu
نویسنده مطلب : چیمن

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس مدل ذهنی


من موضوع نقش حرفه ای ( مسئول دفتر) را انتخاب کردم چون ۵ سال است بعنوان مسئول دفتر فعالیت دارم و تجربه های بسیاری در این شغل بدست آورده ام. در گذشته بدلیل بدست آوردن تجربه و تکرار رویدادهای مشابه ، در ذهن من الگوی ذهنی بوجود آمد که تکرار این الگوی ذهنی به یک مدل ذهنی برایم تبدیل شده بود . اما با توجه به اینکه هر مدلی چرخه عمری دارد و در مدل ها بحث کارآمدی مهم است و تا زمانی قابل استفاده است که بتواند به ما کمک کند من به مرور زمان و بدلایلی که ذکر خواهم کرد مدل ذهنی ام رو تغییر دادم

من دانیل گلمن رو انتخاب کردم و میخواهم به مدل هوش هیجانی او بپردازم. این انتخاب برای من به چند دلیل مناسب بوده:

۱- من واقعا به بحث هوش هیجانی(عاطفی) علاقه دارم

۲- در چندین دوره که برای مسئولین دفاتر برگزار شد شرکت کردم و در آن با مدل هوش هیجانی دانیل گلمن آشنا شدم

۳- کتاب هوش هیجانی گلمن را مطالعه کردم

۴- بعنوان مسئول دفتر از این مدل در محیط کسب و کارم استفاده کردم و خیلی موفق شدم

معرفی منابعی از دانیل گلمن و آشنایی با او

– کتاب هوش هیجانی، هوش اجتماعی، زندگی در باتلاق فریب از دانیل گلمن

– مطالب مفید متمم در مورد هوش هیجانی در درسهای توسعه فردی

– سخنرانی های دانیل گلمن در سایت TED

– سایر منابع اینترنتی

آشنایی با مدل هوش هیجانی «گلمن»

یکی از برجسته ترین نظریه پردازان هوش هیجانی « دانیل گلمن» است که در ابتدا نظریه خود را با الهام از یافته های مایر و سالوی پایه ریزی نمود. هر نوع نظریه پردازی نیازمند توانایی انتزاعی فکر کردن است به این معنا که بتواند به یک استنتاج عمومی تر برسد که گلمن رویکرد خود را بسط داد و مولفه هایی را وارد چارچوب نظری خود کرد که کامل تر و مفید تر واقع شده است.

تعریف گلمن از هوش هیجانی به طور مختصر: هوش هیجانی مجموعه توانایی هایی است که به ما کمک میکند هیجانات را در خود و دیگران تشخیص داده و تنظیم کنیم.

این نکته را باید در نظر داشته باشیم که هوش هیجانی هنوز تا تبدیل شدن به یک دانش با چهارچوب مشخص و مفهوم پردازی شفاف فاصله دارد.

گلمن در هوش هیجانی ۵ مولفه را مد نظر قرار میدهد . به نظرم شاید بتوان این مولفه های گلمن را یک خوشه بندی در نظر گرفت که به ما کمک میکند اطلاعات موجود را در قالب آن طبقه بندی کنیم. شاید یک خوشه بندی پیچیده علمی نباشد اما ما در درس مدل ذهنی خواندیم که « مدل ذهنی، یک مدل علمی نیست» 

این ۵ مولفه عبارتند از:

۱ خودآگاهی: اینکه نقاط قوت، ضعف، انگیزه ها، ارزش ها و تاثیری را که روی دیگران داریم بشناسیم.

۲- خود کنترلی: اینکه تکانه ها و انگیزه های لحظه ای و خلق خود را در وضعیت مختل کننده و مزاحم ، کنترل کرده یا جهت آن را تغییر دهیم.

۳- انگیزش یا خود انگیزشی: موفقیت به صرف موفقیت به ما انگیزه بدهد.

۴- همدلی: وضعیت احساسی دیگران را درک کنیم.

۵- مهارت اجتماعی: با دیگران رابطه ی صمیمی ایجاد کنیم تا بتوانیم آنها را به سمتی که میل داریم سوق دهیم.

از این ۵ مورد سه مورد اول آن مدیریت بر خویشتن و دو مورد دیگر مدیریت بر دیگران می باشد.

دانیل گلمن: هیجانات کنترل نشده افراد باهوش را تبدیل به احمق میکند.

کمک مدل هوش هیجانی دانیل گلمن به توسعه مدل ذهنی من: 

در سمیناری که در اکتبر ۲۰۱۷ برای مسئولین دفاتر برگزار شد تاکید شد که در آموزش مسئولین دفتر حتما مدیریت بر هیجان و احساسات ( هوش هیجانی) گنجانده شود. این مدل در محیط کار و نقش حرفه ای بیشترین درصد موفقیت را در من داشته است.من معتقدم یک الگوی مشخص در طول زمان میتواند رشد کند. من تلاشم بر این بوده که با استفاده از این مدل و با توجه به درس « مدل مفید، نه مدل درست» کاربردی و مفید بودن مدل برایم اهمیت داشته باشد. ۵ مولفه مدل هوش هیجانی در تمامی امورات دفتری به من کمک کرده است. به من کمک کرده که بتوانم حالات و هیجانات را در خود و دیگران تشخیص دهم و نحوه ارتباطم را بهبود دهم. میدانم که نقاط ضعف و قوت من چیست و چه چیزهایی باعث انگیزه در من و در کارم میشود، ارزش ها و چارچوب هایم را می شناسم و در راستای شغلم آن را بهبود میدهم.

من با درک موقعیت و وضعیت و احساسات دیگران خصوصا ارباب رجوع بهتر میتوانم پاسخگوی نیاز آنها باشم و آنها را راهنمایی کنم و همین بهتر شدن ارتباط در داخل سازمان باعث ایجاد شدن فضای صمیمی و مثبتی شده که محیط کار را برای من جذاب کرده است. همچنین در نتیجه آن توانایی ها، سرعت عمل، تعهد و دلسوزی، اعتماد و اطمینان هرچه بیشتر و واگذاری اختیارات بیشتر را برای من موجب شده است. مدل هوش‌هیجانی گلمن برای من  مدلی مفید اشت چون فراگیر بوده و به کرات قابل استفاده بوده است زیرا من از این مدل هم در محیط کار و نقش حرفه ای مسول دفتر و هم در زندگی روزمره خصوصا بعنوان یک همسر استفاده کرده ام.همچنین  فرافرهنگی است زیرا به نوعی با انسان و رفتارهای انسانی به طور کامل در ارتباط هستند .

در کل از نظر دانیل گلمن:

هوش هیجانی شامل توانایی هایی مثل انگیزه دادن به خود، پشتکار در شرایط دشواری و سرخوردگی، کنترل رفتارهای تکانشی، به تأخیر انداختن خواسته ها، تنظیم هیجانات، جلوگیری از غلبه استرس بر قدرت فکر کردن، همدلی با دیگران و امیدواری است.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟