Menu
نویسنده مطلب : علی اختری

مطلب مورد بحث:

تمرین نوشتن: از قتل کلمات نترسیم


کتابی که می خواهم معرفی کنم، سیاه مشق نام دارد. در این کتاب، بخشی از اشعار شاعر معتبر و معاصر ایرانی، هوشنگ ابتهاج، جمع آوری و منتشر شده است.
نور ظرافت و هنر را می توان در تک‌ تک اجزای این کتاب یافت. از زمانی که این کتاب را به دست می گیریم تا لحظه ای که آن را می بندیم، می توان تلالو خورشید هنر را در این اثر دید. طراحی جلد و صفحه ظریف نشر کارنامه، در کنار اشعار پرمعنی و هنرمندانه هوشنگ ابتهاج آمده است تا لذت مطالعه این اشعار، دو چندان شود. این اشعار، از دل سایه برآمده اند و بر دل ما می نشینند. من، با تمامی اشعار این اثر، ارتباط احساسی برقرار کردم. می توانم با این کتاب، تا آخر عمر، زندگی کنم.
به غیر از این اثر، تمامی اشعار سایه، خواندنی هستند، وقتی اشعار او را خواندی، آسمان را رنگ دیگری می بینی، دریا را متفاوت خواهی یافت و با عینک دیگری، مردم را نظاره خواهی کرد. این کتاب، نگاه تو به دنیا را تغییر خواهد داد.
با اینکه شاعران قرون گذشته ما مانند حافظ و مولانا، اشعار فوق العاده زیبا و منظومی می نوشتند، اما تفاوت در ادبیات امروزی و گذشته، کمی از لذت خواندن این اشعار را از ما می گیرد. سایه اما، روانیِ قلم شاعران معاصر را در کنار هنر ناب شاعران قرون گذشته در اختیار دارد.
 
تجربه: واقعا کسایی که شک دارن تو انجام این تمرین، باید بهشون بگم بدون تردید این کار رو انجام بدن. من هم شک داشتم اما واقعا پی بردم که این تمرین، چقدر ضروری هست. واقعا هر لحظه که داشتم نوشته های خودم رو پاک می کردم، انگار چاقو به بدنم می زدم. خیلی سخت بود اما بعدش، متن خیلی بهتری به دست آوردم.