Menu
نویسنده مطلب : مصباح زیرک باش

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی درباره مهارت یادگیری | چند نکته‌ درباره تکنیکهای یادگیری


از مواردی که در این فایل صوتی گفته شد بعضی موارد را رعایت می کردم ولی در بعضی موارد هنوز نیاز به تمرین دارم

شرطی شدن در مورد زمان یادگیری را از بچگی انجام دادم. چون در طول روز محیط خانه شلوغ بود من همیشه آخر شب ها مطالعه می کردم، الان هم به گونه ای هست که اگر تمام روز هم بیکار باشم ذهنم برای درس خواندن متمرکز نمی شود، به اصطلاح باید آخر شب بشه تا موتور درس خوندن من روشن بشه.

در مورد مدت زمان مطالعه هم از تکنیک پومودورو  استفاده می کنم.

در مورد مولتی تسکینگ و بخصوص چک کردن موبایل ضعف دارم.

در مورد یادگیری بر اساس نیاز،موردی که داشتم این بودکه چون همیشه عاشق کتاب خریدن بودم و هر نوع کتاب جالبی را که دیدم  و یا از کسی تعریفش را شنیدم را خریده ام، کار بجایی رسیده که در حدود ۴۰۰ تا کتاب نخونده رو دستم مونده. کتابهایی که الان که دقت می کنم شاید هیچ وقت هم فرصت نکنم سراغشون برم . به همین دلیل دارم تعدادی از آنها را که مورد نیازم نیستند به دیگران می دهم.

در مورد یادگیری نرم افزارهای تخصصی هم همین مورد را داشتم، زمانی که در مقطع لیسانس عمران درس می خواندم تقریبا اکثر نرم افزار های که در گرایش های مختلف مورد استفاده بودند را نصب کرده بودم و از هر کدام هم یک مقداری یاد گرفته بودم، اما زمانی که وارد کار شدم دیدم که عملا یاد گرفتن و ماهر شدن فقط در یکی از این نرم افزار ها نیاز به چند سال تجربه عملی و کار کارگاهی و مطالعه همزمان داره.بنابراین الان صرفا بر اساس نیاز کاری نسبت به یادگیری نرم افزار اقدام می کنم.

بحث یادگیری نیاز محور من را یاد درس علف های هرز در زمین برنامه ریزی انداخت، کتاب ها و منابعی که در راستای اهداف و نیاز فعلی من نیستند در ذات خود اشکالی ندارند، بلکه ممکن هست زمانی دیگر اتفاقا منبع مناسب یادگیری برای من باشند ولی در حال حاضر در راستای هدف و برنامه من نیستند و من نباید انرژی و زمان محدودی را که دارم بیش از اندازه صرف آنها کنم.

بنابراین برای مطالعه و یادگیری منابع غیر از نیاز و متفرقه الان در هفته حداکثر ۳و۴ ساعت زمان می گذارم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟