Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

یک پاراگراف فارسی به انتخاب شما


_ مادر می‌گوید با دانستن ابعاد دقیق هر چیز می‌توان آن‌را فتح کرد. […] در اصل این‌ را از گوته یاد گرفته که جایی می‌گوید: اگر می‌خواهید انسانی آزاد باشید باید هر‌روز آزادی خود را فتح کنید. باید اول فاتح خود بود، بعد خانه و بعد بقیه‌ی جهان، این یعنی باید دقیق به کوچک‌ترین علایم بدن خود، تغییرات در وضع باغچه یا حیاط یا دیوار کوچه توجه کرد. […] باید همیشه به جزئیات دقت کرد. جزئیات اهمیتی ابدی دارند چرا‌که تنها در صورت فهم آن‌هاست که می‌توان به کلیات و سرِآخر با جهان هماهنگ شد.

_ تنهایی چیزِ پُری است و‌ همزمان خالی. […] در همین تنهایی است که من شروع می‌کنم به دیدن، دیدن چیزهایی که آدم‌های معمولی به چشم‌شان نمی‌آید. آن‌ها به قدری با دیدن چیزها با دو چشم عادت کرده‌اند که توانایی حقیقی دیدن را از دست داده‌اند.

_ مادر می‌گوید حرف زدن درباره‌ی خوانده‌ها از خواندن‌شان مهم‌تر است، تازه آن‌وقت است که می‌توانیم رابطه‌مان را با کتاب‌ها بفهمیم و خودمان را در آن‌ها پیدا کنیم.

_ مادر می‌گوید باید به جای چیزهای بزرگ بر چیزهای کوچک تمرکز کرد. می‌گوید راز رستگاری بشر همین است. راه رهایی از قید وسواس ذهنی برای چیزِ دیگری بودن.‌ زندگی در چیزهای کوچک گسترده است. یعنی همین چیزهای روزمره‌ی کسالت بار.

_ مادر می‌گوید کیمیاگری هنر است، چیزی شبیه نوشتن. نمی‌شود در این جهان چیز پستی را به چیزی باارزش تبدیل کرد مگر آن‌که اول این‌کار را در جهانِ درون انجام داد. مادر می‌گوید آدم‌ها وقتی می‌نویسند چیزهای نادیدنیِ درون‌شان را هم می‌زنند و از دل‌شان چیزی در می‌آورند که قابل دیدن است. […] مادر می‌گوید تا درون انسان عوض نشود بیرونش تغییر نمی‌کند.

_ گفتن حقیقت عجیب است. شبیه تماس خرطوم زالوهاست با پوست بدن. شبیه نقطه‌ای است که سِر کننده‌ی بزاق زالوها بی حسش می‌کند و می‌شود مجرای انتقال خون از یک موجود زنده به موجود زنده‌ی دیگر. آخر داستان کسی نمی‌داند کدام‌یک از این دو‌ موجود زنده می‌ماند. پس حقیقت را نمی‌شود به همین سادگی گفت. به چیزی بیشتر و هم‌زمان کمتر از کلمات نیاز است. به چیزی شبیه یک نقطه. آن‌وقت است که حقیقت مثل خون جاری می‌شود از تنی به تن دیگر.

عنوان کتاب: راهنمای مردن با گیاهان دارویی

نویسنده: عطیه عطارزاده

نشر چشمه. صفحات ۱۳، ۱۵، ۲۴، ۲۸، ۳۶، ۱۰۳ و ۱۰۴

پی‌نوشت:   چند نکته رو در مورد کتاب می‌خواستم بگم. اول اینکه کتابِ متفاوت، خاص و‌ عجیبیه. با فضای تلخ و پایان شوک‌آور و خیلی تلخ. دفعه‌ی اول که این کتاب رو خوندم کمی اذیت شدم، برای همین خواستم بگم اگه مثل من خیلی احساساتی و emotional هستین اگر خواستین کتاب رو‌ بخونین حواستون باشه که داستان و فضای شیرینی نداره.

اما دفعه دوم که خوندمش برام بسیار جذاب‌تر بود. کتاب پر از جملاتیه که آدم رو به فکر کردن وادار می‌کنه. و یکی از نکات بسیار جالب توجه کتاب اینه که از زبان یک شخص نابینا به ما  اهمیت دیدن و دقت در جزئیات و‌ حس کردن دنیای اطراف رو یادآوری می‌کنه.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟