Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

پشیمانی در تصمیم گیری: کارآفرینی انتخاب من نبود


“او می‌توانست امروز، با حدود ۶۰ میلیارد دلار ثروت، جزو فهرست ثروتمندترین مردان جهان باشد.”

… آیا می‌توانیم امروز، بگوییم او یک تصمیم نادرست گرفته است؟

نظر من هم اینه:

ما واقعا نمی توانیم …!

کامنتها و نوشته های بسیار خوبی از دوستان عزیزم در پای این ایده ی متمم خوندم، اما لطفاً اجازه بدید در مورد برخی از اونها، یک نکته رو (از دیدگاه خودم که حتما هم نمیتونه درست باشه) بگم: درسته که ما درسهای خوبی در همین متمم خودمون یاد گرفتیم، اما به نظر من کمی سطحی نگرانانه خواهد بود، اگر بخواهیم با آموخته هایمان، و از یک زاویه ی تنگ، به نظاره ی نتیجه ی نهایی یک تصمیم از طرف آدم دیگری بنشینیم و بدون توجه به تاثیر پیچیدگیهای بسیار (درونی و بیرونی) در تصمیم یک فرد، به راحتی به تجزیه و تحلیل آن بپردازیم.

ما چطور میتونیم در مورد تصمیم آدم دیگری با پیچیدگیهای فراوان شخصیتی و محیطی و زمانی و … که هر کس در هر لحظه میتونه با اون روبرو باشه، با قطعیت مثلاً بیان کنیم که: “معلومه که رونالد واین به دلیل شکستی که قبلا در زمینه کاری داشته، دچار خطای تمرکز بر آخرین اطلاعات شده و برای حل مسئله ماندن در اپل و رفتن از آن، تفکر واگرایی رو نادیده گرفته” !

به نظرم هیوا به نکته ی بسیار ظریف و خوبی اشاره کرد: “نکته اصلی را خود رونالد واین اشاره کرده. اینکه یک تصمیم را باید بر اساس آن محیط و با اطلاعاتی که در آن زمان داشتیم، ارزیابی کنیم. به علاوه، Apple الان با لوگوی سیب، واقعاً اون Apple با لوگوی نیوتون نیست. اما خیلی از ماها -شاید خود رونالد واین هم- نمی‌توانیم تجربیات مشابه خودمون رو عاقلانه و منطقی تحلیل کنیم.”

و تا حدی با سیمین عزیز هم موافقم که گفت “… ولی هیچ کسی حق نداره بگه فلانی تصمیم اشتباهی گرفته و یا کار اشتباهی کرده.” البته من میخوام حرف سیمین رو کمی به شکل دیگری بیان کنم:

من هیچ وقت این حق رو به خودم نمیدم که تصمیم آدم دیگری، رو به سادگی تجزیه تحلیل کنم. من تنها میتونم تصمیم های گذشته و حال خودم رو با توجه به آموخته ها و تجربه هایم تجزیه تحلیل کنم و در آینده از پشیمانی های احتمالی خودم بکاهم.

دوستانی که احتمالاً از وب سایت رونالد واین که متمم عزیز لینکش رو برامون گذاشته بود، بازدید کردند، حتما متوجه شدند که او با سه ویژگی زیر معرفی شده:

Engineer – Author -Poet

شاید این میتونه کمی به ما نشون بده که او در زندگیش به دنبال علاقمندیهای دیگری از جمله نویسندگی، از جمله شعرسرایی… هم بوده و هست و همه چیز برای او در کارآفرینی و پول و ثروت یا شهرت یا … خلاصه نمیشده.

راستی، اگر لینک کتاب وین – Adventures of an Apple Founder – که آن را هم متمم عزیز معرفی کرده نگاهی انداخته باشید این جمله ی زبیا را میبیند:

It is one of life’s profound realities that people rarely recognize “history” while they are in the midst of making it.

“این یکی از واقعیت های عمیق زندگی است که آدمها به ندرت می توانند “تاریخ” را بفهمند و تشخیص دهند، مادامی که هنوز درست در میان آن قرار دارند.”

داشتم با خودم فکر میکردم … اگر متمم امروز از رونالد واین دعوت کنه که بیاد و پستی رو که راجع به او نوشته شده ببینه و کامنتهای دوستان متممی رو در پای این مطلب بخونه، چه عکس العملی نشون خواهد داد؟

واقعا نمیدونیم … اما شاید اگر من ذره ای به جای او بودم، مسلماً به برخی تجزیه و تحلیل هایی که در برخی کامنتها در مورد تصمیم من صورت گرفته، لبخندی میزدم و می گفتم:

به خاطر نکات خوبی که آموخته اید به شما تبریک می گویم، و امیدوارم آنها را در زندگی و در تصمیم گیریهای خود به کار ببندید و کمترین پشیمانی و بیشترین رضایت را از تصمیمهای کوچک و بزرگ زندگی تان تجربه کنید؛ اما لطفا در مورد تصمیم من، اینقدر پیچیده اش نکنید. می خواهید جواب را بدانید؟ … جواب خیلی ساده است:

کارآفرینی انتخاب من نبود.