Menu
نویسنده مطلب : بهروزبهاری

مطلب مورد بحث:

روش های تصمیم گیری | آشنایی با سیستم یک و دو در فرایند تصمیم گیری


اکثر خریدهای من از هر نوعی باشن با سیستم یک انجام میدم.بیشتر وقت ها هم از تصمیمی که گرفتم و خریدی که کردم راضی هستم(به نظر خودم)ولی من چون کلا آدم احساسی هستم علاوه بر خرید در اکثر تصمیم هام و کارهام از سیستم یک استفاده میکنم شاید هم تلفیقی از هر دو تا سیستم و لی نزدیک به سیستم یک .الان که این درس رو مطالعه کردم به این نتیجه رسیدم که چه تاوانی برای استفاده از سیستم یک در تصمیم گیریهام دادم.بزرگترینش هم یه ازدواج ناموفق بود که تو همون ۱۱ماه اول نامزدی به هم خورد و باعث افسردگی و خیلی مشکلات دیگه برام شد.

یادم میاد یه تست روانشناسی خوندم که خالی از لطف نیست شما هم بدونید فقط از صحت و سقم اون اصلا اطلاعی ندارم.یعنی منبع موثقی براش ندارم.تست این بود که اگه شما تو یه قایق بزرگ باشید و چند تا حیوان مثل اسب و گاو و بلبل و …..داشته باشید و قایق در حال غرق شدن باشه و شما مجبور باشید همه حیوانات رو به جز یکی از اونا به دریا بندازید کدام حیوان رو نگه میدارید؟من بلافاصله اسب رو انتخاب کردم.دوستم گاو رو انتخاب کرد.تفسیرش هم این بود که کسی که اسب رو انتخاب کنه احساسش بیشتر تو کاراش دخالت داره و کسی که گاو رو انتخاب کنه عقلش. تفسیر بقیه حیوانات یادم نیست. با خودم پرسیدم واقعا من چرا اسب رو نگه میدارم؟جوابم این بود که چون از اسب خوشم میاد و دوستش دارم.از دوستم پرسیدم تو چرا گاو رو نگه میداری؟گفت برای اینکه از شیرش استفاده کنم. برای اینکه اگه غذامون تموم شد از گوشتش استفاده کنم ولی من تو اون لحظه انتخاب اصلا به این مسائل فکر نکردم و اصلا به ذهنم خطور نکرد که گرسنه میمونم و میمیرم و…

اون روز هم این به من ثابت شد که من توا کثر تصمیم هام از سیستم یک استفاده میکنم که به نظر خودم برای همه تصمیم ها از سیستم یک استفاده کردن شاید خوب نباشه.

میبخشید که طولانی شد.