Menu
نویسنده مطلب : یاسین اسفندیار

مطلب مورد بحث:

طراحی برنامه فروش ریفرال (معرفی از طریق مشتریان)


سلام به دوستان متممی عزیز
با خواندن این مقاله یاد فروشگاه پوشاک بانوان خودم افتادم که حدود ۸ سال پش دایرش کرده بودم.
و یک روش بازاریابی برایش تعریف کرده بودم که الان متوجه شدم که اسمش برنامه فروش ریفرال بود.(ممنونم ازت محمدرضا که ما رو با این مفاهیم آشنا می کنی)
و یا به قول برایان ترسی، مشتریان ارجاعی
گام اول) برای طراحی محصول خود تا حد امکان وقت بگذارید
قیمت های فروشگاه (با لحاظ کردن هزینه های فروشگاه ) مناسب بود.و  از نظر کیفیت قابل رقابت با فروشگاه های همجوار و وجه تمایزش قیمت مناسب تر آن بود. باوجود این امر برگه هایی رو بعنوان کارت تخفیف آماده کرده بودم و به مشتریان ثابت فروشگاه که خرید بیشتری داشتند ارائه میدادم.
گام دوم) برای برنامه فروش ریفرال خود هدفگذاری کنید.در ان زمان هدف گذاری در این مورد انجام نداده بودم . بیشتر می خواستم روش های مختلف فروش را عملیاتی کنم و بهترین روش رو بکار بگیرم.
گام سوم) مکانیزم معرفی را تعیین کنید!  این کارت های تخفیف شامل . نام و نام خانوادگی معرف/ شماره عضویت مشتری/ شماره کارت تخفیف/ نام خانوادگی تحویل گیرنده کارت/ روی آن درج شده بود و با یک طرح زیبای گرافیکی که شخصا روی ان وقت گذاشته بودم.
 گام چهارم) تعیین جایزه و مکانیزم اعطای آن): در این خصوص با چند مشتری ثابت که خرید بیشتری داشتند صحبت داشتم و عنوان کردم به ازای معرفی مشتری به فروشگاه  A  ریال تخفیف برای هر لباسی که خواستند لحاظ میشود . یادم میاد به یکی از مشتریان این پیشنهاد را دادم که قصد خرید کدام لباس فروشگاه را دارد؟ ان را هدف خود قرار دهد و با ارائه کارت ها به دوستان خود و خرید آنها، به آن لباس مورد نظر برسد( البته با این کارف تخفیف خوبی برایشان لحاظ میشد) و اتفاقا جواب داده بود و بالاخره صاحب آن لباس مجلسی شد.
گام پنجم) به مشتریان خود بگویید که شما را به دیگران معرفی کنند) روش کارت تخفیف برای مشتریان ارجاعی یکی از روش های بازاریابی من بود . ارسال پیام کوتاه(تبریک مناسبت ها و تولد) و ارائه مقالات تخصصی پوشاک و دکوراسیون منزل  سبب می شد که مشتریان، فروشگاه را به دوستان خود معرفی کنند. چرا که مشتریان متوجه شده بودند که جدای از فروش پوشاک، برای آنها ارزش قائل هستیم.
 
 گام ششم) به پایان یافتن برنامه ریفرال فکر کنید.  در آن زمان برای  پایان کار برنامه ریزی نکرده بودم