Menu
نویسنده مطلب : علیرضا آذری

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تفکر سیستمی


همانطور که در تعریف سیستم گفته شد، سیستم از تعامل چند جز تشکیل می شود و زمانی می توانیم بگوییم سیستم بوجود آمده که حاصل کنار هم نشتن اجزا ، چیزی فراتر از آن اجزا زا بسازد و ایجاد کند .حال ببینیم اجزاسیستم آموزش و پرورش چیست و چگونه می توانیم اجزا این سیستم را در دوره ابتدایی با رویکرد سیستمی آشنا و درگیر کنیم .

از بالای هرم آموزش و پرورش که شروع کنیم وزیر آموزش و پرورش هزاران مولف که محتوا و کتاب های درسی را تالیف می کنند مشاوران – روانشناسان -مدیران – معلمان و نهایتا و دانش آموزان و می دانیم که اجزای سیستم همیشه در تعامل هستند و همیشه یک مرزی برای یک سیستم وجود دارد و سیستم یک هدف را دنبال می کند .

پس در ابتدا یک مرز برای دانش آموزان تعریف می کنیم و آنرا جامعه یا جهان در نظر می گیریم و هدف غائی نیز در پایان این دوره در کنار فارغ شدن از دوره ،تعامل با جامعه و تاثیر گذاری بر آن باشد .

برای اینکه بتوانیم تعامل را در این سیستم ایجاد کنیم و سطح آن را بالا ببریم همه کودکان توانایی یادگیری مطالب را دارند وتلاش و پشتکار و انظباط شخصی ، موفقیت تحصیلی را تعیی می کند نه توانایی علمی .

اولین ایده که به نظر مفید می رسدقراردادن وعده غذایی اگر چه همه آن رایگان نیست و بخشی از آن توسط دولت تامین می گردد .غذا با معلم در کلاس درس صرف می شودوصرف ناهار فرصتی را برای آموزش تغذیه ، سلامت ، عادات غذایی مناسب و رفتار اجتماعی فراهم می کند بخصوص که اغلب دانش آموزان نیز مسئول خدمات ناهار و تمییز کردن هستند پس ناهار نیز یک ابزار آموزش خواهد بود .

دومین ایده بحث فعالیت های ویژه در کنار دروس درسی است از جمله فعالیت های خانه داری برای سطوح اول و دوم و فعالیت های اجتماعی برای سوم و چهارم و اقتصاد در خانه برای سطوح پنجم و ششم .

تکالیف نیز باید متفاوت باشد و تغییر کند مثلا کار درمنزل می تواند شستن کفش ها و یا مرتب کردن لوازم شخصی باشد فعالیت های گروهی می تواند مطالعه گروهی در طول کلاس ها و تمییز کردن کلاس و مدرسه باشد بهتر است تمییز کردن مدرسه در زمان های مشخص و به همراه موزیک باشد که برای دانش آموزان یک تجربه خوشایند باشد چرا که سازگاری با زندگی و سازگاری با جامعه بحثی است که دانش آموزان دوره ابتدایی باید با آن آشنا گردند .

ایده سوم برداشت آزمون های استاندارد از دوره ابتدایی و ارزیابی دانش آموزان بر اساس عملکرد روزانه و آداب و معاشرت هست آنها باید کار تیمی را یاد بگیرند مسئولیت ها را بین خود تقسیم کنند و مراقب اشیاء ی خود و مدرسه باشند و به همدیگر و معلم احترام بگذارند . تا وقتی وارد جامعه شدند نحوه احترام به دیگران و مواظبت از اموال عمومی اتوبوس ، مترو و سایر وسایل که متعلق با عموم مردم هست مواظبت کنند و در کار هایی که نیاز به مشارکت عمومی است شرکت کنند و با آن آشنا باشند .

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟