Menu
نویسنده مطلب : نیلوفر کشاورز

مطلب مورد بحث:

یکی از فواید سفر | وقتی از جهان کوچک خود دور می‌شویم


یکی از دستاوردهای سفر برای من ،فرصت  دیدن خودم و جایی که زندگی میکنم از بیرون است. وقتی به نقاط دیگری که از نظر فرهنگ، آداب ، آب و هوا ، رسوم و قوانین و … با ما متفاوتند، سفر می کنیم، این فرصتی برای بیرون آمدن از حصار خودمان و محک زدن داشته هایمان در مقایسه با دیگران است.

بر خلاف عرف رایج که باور کرده است که ” در خارج …” یا ” خارج که اینطوری نیست ..‌.”  ، سفر این امکان را می دهد که متوجه شویم فقط از یک روزنه کوچک به خودمان و دنیا نگاه کرده ایم. به خاطر همین من به محض اینکه کلمه “خارج” را از کسی می شنوم، بقیه حرفهاش رو دیگه گوش نمی کنم. چون همین تک کلمه نشون میده به من که گوینده چه جهان محدودی داره.

علاوه بر این معتقدم سفر یک پختگی و نگرشی به آدم میده که با کمتر چیزی امکان رسیدن به اون وجود داره. من به خاطر سبک زندگیم تقریبا همیشه یک چمدون آماده کنار اتاقم هست. با زیاد سفر کردن متوجه شدم که چقدر نیاز ما به اشیا مادی کم است و ما به عبث دور خودمان را با وسیله شلوغ کرده ایم. چقدر میشه ساده زندگی کرد و شاد و راضی بود .اما با درگیر شدن با اشیا و احساس نیاز کاذب به ملزومات زندگی فرصت رهایی روح و خیال رو از خودمون می گیریم. هر چه بیشتر سفر کرده و میکنم اندازه چمدونم کوچک و کوچکتر میشه و این حالت رو خیلی زیاد دوس دارم.

سفر برای ما تجربه کوچکی از مرگ می تواند باشد. می توان سبک بار بود و البته گنجینه هایی که به روان و وجودمان افزوده ایم تنها توشه مان باشد.

تنها چیزی که در زندگی شخصیم برایم با سفر برابری کرده خواندن کتاب از نویسنده ها و موضوعات مختلف بوده است . به نظرم کارکرد هر دو ، سفر و کتاب، یکسان است:

کشف جهان های تازه و گاه موازی دنیای فعلی مان و عمق و وسعت بخشیدن به زاویه دیدمان از زندگی.

 

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟