Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

درباره مصرف پلاستیک و حفظ محیط زیست | تجربه‌ ذهنی


همکاران عزیز. لطفاْ آرام باشید. من هم نظری در اینخصوص دارم که دوست داشتم آن را با شما در میان بگذارم. و البته نمی‌دانم که چقدر درست باشد.
شاید برخی از شما با من موافق باشید که حاکم فیلسوف عزیز ما برای حفظ محیط زیست، تنها بر روی یک علت که آن هم نزدیک‌ترین اطلاعات در دسترس ایشان بوده – یعنی همان مصرف بسیار بالای پلاستیک در این زمان – متمرکز شده‌اند و باز برای مواجهه با این مشکل، تنها بر روی یک راه‌حل که وضع و اخذ عوارض مصرف پلاستیک می‌باشد تمرکز کرده‌اند و باز برای مواجهه با این موضوع، تنها یک راه‌حل – آن هم نداشتن فرزند در یک خانواده و جلوگیری از رشد جمعیت – را مد نظر قرار داده‌اند.
در حالی که نه تنها این موضوعات از یکدیگر متفاوتند و ربط دادن آنها هیچ کمکی به حل مساله نخواهد کرد، بلکه خطر این می‌رود که افق نگاه‌مان در این مسیر آنقدر کوتاه شود و یک‌جانبه و از فاصله بسیار نزدیک به این موضوع بنگریم، که چشم انداز و هدف اصلی (که حفاظت از محیط زیست است) را به کلی فراموش کنیم.
به علاوه اینکه هر مشکلی فقط یک علت ندارد؛ که روندی طولانی منجر به بروز آن گردیده و علت‌های مختلفی در بروز یک پدیده یا مشکل وجود دارند که میتوان گفت حتی به شکلی در هم تنیده‌اند.
ضمن اینکه حاکم عزیز به این موضوع هم توجه نکرده‌اند که برای حل یک مشکل بهتر است آن را به یک مساله تبدیل کنیم (+)، وضعیت موجود و مطلوب را مشخص کنیم و با یاری گرفتن از یک تفکر واگرا (+) از بین راهکارهای مختلف، به قول خودِ حاکم به نحو مقتضی و مناسب، بهترین راه حل را انتخاب کنیم. یعنی مساله را حل کنیم.
از طرف دیگر، جالب است. حاکم عزیز از فرزند نداشتن به عنوان راه حل قطعی این مشکل حرف می‌زنند حال آن که در مورد تعداد فرزندان – که این نکته اگر استدلال ایشان را درست فرض کنیم نیز خواهد توانست در کاهش یا افزایش مصرف پلاستیک نقش مهمی ایفا کند – سکوت کرده‌اند و هیچ حرفی به میان نیاورده‌اند.
اگر این موضوع را هم به حساب بیاوریم، پس بین من (که فقط یک فرزند دارم – فرضی) با ایشان (به نماینده‌ای که کنارم ایستاده اشاره می‌کنم) که فقط دو فرزند دارد، آیا نباید فرقی با جناب حاکم وجود داشته باشد که چند تا فرزند رعنا دارد و تازه هر کدام هم حداقل یکی دو بچه دارند و در نتیجه بیشتر از من با فقط یک بچه یا ایشان با دو بچه، پلاستیک مصرف می‌کنند؟
اگرچه می‌دانیم که بعضی از حاکم زاده‌های رعنای ایشان هم به بلاد خارجه سفر کرده‌اند، اما اگر افق مکانی و زمانی‌مان را کمی بگشاییم در می‌یابیم که کل محیط زیست بشر، همانطور که خود حاکم هم در انتهای تبصره‌ی خود بر خدمت بزرگ به بشریت تاکید داشتند، در خطر است.
اگر چه این بحث بسیار پیچیده است و همانطور که پیش‌تر اشاره کردم علت‌ها و راه حل های متعددی برای آن قابل تصور است، اما اگر اجازه بدهید در همین راستا من هم چند پبشنهاد کوچک دارم که به دلیل رعایت وقت و حوصله حاضرین گرامی، بسیار خلاصه به عرض‌تان میرسانم:
۱-قبل از هر چیز به گمانم بهتر است حاکم عزیز، سعی کنند در مورد مسائل و مناسب‌ترین راه حل‌ای نظر بدهند که پای خودشان در آن گیر باشد. (+)
۲-یادگیری کودکان با آموزشهای موثر و مفید درزمینه تفکر سیستمی (+) و همچنین حفاظت از محیط زیست و مصرف کمتر پلاستیک و بسیاری موضوعات دیگر در این خصوص بهتر است از سنین خردسالی در دستور کار قرار بگیرد.
۳-از آنجایی که عادت‌ها سهم مهمی را در زندگی ما ایفا می‌کنند، پیشنهاد می‌شود که در سیاست‌گذاری‌های آتی، طراحی یک یا چند چرخه یا حلقه‌ی عادت (+)، برای تغییر عادت‌هایی که به آسیب به محیط زیست و همچنین مصرف بالای پلاستیک منجر شده اند، مد نظر قرار بگیرد.
۴-به نظرم میرسد که طراحی برای تغییر رفتار نیز موضوع مهمی است که باید در سیاست گذاریها برای حل این مساله مورد توجه قرار بگیرد و همان طور که دوستی از یکی از درسهای جایی به نام متمم برایم تعریف می کرد بهتر است”محیط، شرایطو انگیزاننده‌هارا به شکلی طراحی کنیم که رفتار جامعه‌ی هدف تغییر کندو الگوی رفتاری آنها به الگوی رفتار طراحی شدهنزدیک‌تر شود.” (+)

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟