Menu
نویسنده مطلب : حمید مرادی

مطلب مورد بحث:

مهارت تصمیم گیری درست در مدیریت و زندگی


فایل صوتی کتاب دشواری انتخاب- قسمت اول رو گوش دادم. به نظرم مساله تصمیم گیری واقعا یک بحران است. همانطور که مساله تمرکز در دنیای امروز یک بحران است. همانطور که مساله استعدادیابی یک بحران است.

من چه مقدار می توانم درست تصمیم گیری کنم؟ اصلا آیا چیزی به نام بهترین تصمیم وجود دارد؟ چه کسانی از تصمیمات خود راضی هستند؟ تبلیعات و رسانه ها چطور تصمیمات ما را دست کاری می کنند؟ ما چطور با ارزیابی متفاوت اطلاعات و یا مدل ذهنی متفاوت تصمیمات متفاوتی می گیریم؟  ریشه نارضایتی ما از تصمیمات مان درونی است یا بیرونی؟ چه کسانی موفق تر هستند: ماکسیمایزرها یا ستیسفایزرها؟

من دو تمرین آخر فایل صوتی اول رو هم انجام دادم.  پرسشنامه اول مربوط به ماکسیمایزرها (maximizer) بود و از ۱۳ سئوال تشکیل شده بود که به هر سئوال امتیازی بین ۱ تا ۷ داده می شد، و قاعدتا مجموع امتیازها بین ۱۳ تا ۹۱ می شد. من در این پرسشنامه امتیاز ۴۰ رو کسب کردم که نشون میده من جزو دسته ماکسیمایزرها نیستم اما تقریبا در طیفی میان ستیسفایزرها (satisfizer) و ماکسیمایزرها قرار دارم.

پرسشنامه دوم هم که مربوط به اندازه گیری پشیمانی بود و ۵ سئوال ۷ امتیازی داشت، از ۳۵ امتیاز، ۱۲ امتیاز کسب کردم که فکر می کنم امتیاز خوبی هست و نشون میده که من بعد از انتخاب هام کمتر احساس پشیمانی می کنم.

انجام تمرین های این فایل صوتی رو به دوستان پیشنهاد میکنم. برای ارزیابی خودتون خیلی مفید هست و فکر می کنم شناخت خودمون فارغ از اینکه جزو کدوم دسته باشیم، به رضایت بیشتری از زندگیمون منجر میشه. برای ورود به درس هم خوبه و انصافا دید ما رو نسبت به اهمیت مساله تصمیم گیری باز می کنه.