Menu
نویسنده مطلب : مرتضی طالبیان

مطلب مورد بحث:

ابراز وجود و مهارت جرات ورزی (صراحت و قاطعیت)


موضوع این درس هم راستا با یکی از بزرگترین چالشهای من در زمینه عزت نفس هست. متاسفانه با اندک ترشرویی یا اخمی که از اطرافیان ببینم سریعا رفتارم به سمت رویکرد منفعلانه سوگیری میکنه و کاملا خودم رو نادیده میگیرم و این نه تنها باعث میشه مشکلاتی برام به وجود بیاد بلکه خودش به عزت نفسم آسیب میزنه و همونطور که اشاره شد، این حلقه معیوب به فرضی خودانجام تبدیل میشه.

این مساله از وقتی که وارد خدمت سربازی شدم خودش رو بسیار پررنگتر نشون میده که یکی از دلایلش ذات محیط نظامیه که بر پایه اجرای بدون چون و چرای دستور بنا شده و همین برای مثال قدرت نه گفتن یا ابراز وجود رو از آدم میگیره و دیگری وجود افرادی با سطوح فرهنگی متفاوت هست که در صورتی که باب میلشون عمل نکنی هیچ ابایی از بی احترامی کردن، فحاشی، زیرآب زدن و .. ندارن و طبق تجربه وارد شدن به چنین سناریوهایی به شدت حالمو بد میکنه و عزت نفسمو نشونه میگیره و شاید برای همین رویکرد منفعلانه و مطابق خواسته _هرچند به ناحق_ دیگران عمل کردن رو به صورت ناخوداگاه انتخاب میکنم.

همونطور که مشخصه در این مورد بخصوص، چه خودابرازی و چه منفعل عمل کردن به کاهش عزت نفسم منجر میشه …

در حال حاضر با مطالعه این درس سعی دارم موضوع و شرایطی که در اون قرار دارم رو دقیقتر بشناسم و با دقت در رفتار اطرافیانی که در شرایط مشابه باهام قرار میگیرن، نحوه خودابرازیشون رو تحلیل کنم.