Menu
نویسنده مطلب : مهسا خ

مطلب مورد بحث:

اهمال کاری و به تعویق انداختن و نقش آن در ناشادی ما


این متنی که در ادامه آوردم ترجمه ای آزاد از این مطلب است: نکات و استراتژی هایی در مورد کاهش اهمال‌کاری

+عذر میخوام اگر کمی طولانی هست.
۱- به زمان‌هایی که اهما‌ل‌کاری می‌کنید توجه کنید.چه افکار و احساساتی در مورد اون کار باعث می‌شوند که شما آن را به تعویق بیندازید.
۲- تمام هزینه‌های این اهمال کاری را لیست کنید. تمام فواید انجام سر وقت آن کار را هم لیست کنید. ایجاد تغییر نیاز به تلاش دارد. تهیه این دو لیست باعث ایجاد انگیزه در شما می شود.
۳- گاهی اوقات ما برای فرار از تجربه حس‌های بد، کار را به تعویق می اندازیم. ما احساس خوش الان را با مشکلات حادی در آینده معامله می کنیم. یکی از کارکردهای مفید در این زمینه این است که به خودمان بگوییم نسبت به آن کار احساس منفی دارم اما در هر صورت آن را انجام می دهم.
۴- اگرچه ذهنتان به شما می‌گوید فردا احساس بهتری دار ید، اما شما توجه نکنید و فقط کار را شروع کنید چون اساساً نیازی نیست که از انجام اون کار لذت ببرید.
۵- این جمله که آدم تحت فشار بهتر کار می‌کند افسانه‌ای بیش نیست.
۶- وقتی به خودتان می گویید من این کار را فردا انجام میدم خود را در حالی در فردا تصور میکنید که احساس خوبی از انجام ان کار دارید در صورتی که هیچ وقت جزییات را تصور نمی کنید، عموما تصویری که از آینده داریم خوش‌بینانه ست.
۷- قبل از شروع کار برآورد درستی از میزان سختی آن نداریم و بیش از آنچه واقعاً هست آن را تصور می‌کنیم. فقط با شروع کار هست که می‌توان درک درستی از میزان سختی آن داشت. هنگامی که کار را شروع می‌کنیم می‌بینیم به آن بدی که تصور می‌کردیم نبوده و ای کاش زودتر آن را شروع کرده بودیم.
۸- لیستی از عذر و بهانه‌هایی که معمولاً برای تعویق کارها به کار می‌برید تهیه کنید.
۹-یک سری مکانیزمهایی برای متمرکز بودن روی کار تعریف کنید: یکی از موثرترین این راهکارها اگر … آنگاه … است.
به عنوان مثال : اگر ذهن من گفت : فردا از این کار لذت بیشتری میبری آنگاه به هر حال یک بخش‌هایی از کار را امرزو انجام میدهم.
۱۰- وظایف و کارها را به گام های کوچک بشکنید (میکرواکشن)، لیستی از میکرواکشن ها با اولویت های آن‌ها تهیه کنید و در هز زمانی یک گام به پیش برید.
۱۱- مراقب باشید! احساس خوب در شروع کار می‌تواند شما را در تخمین باقی‌مانده کار گمراه کند. در‌واقع یک خوشبینی از اینکه چه سریع می‌توانید بقیه کار را تمام کنید و احساس می‌کنید با شروع کار نصف کار را تمام کردید.
۱۲- باید نسبت به افکار و احساس اهمال‌کاری هوشیار باشیم حتی زمانی که کار را شروع کردیم. باید خودمان را برای مقابله با هر گونه مانع ذهنی و حواس پرتی در حین کار آماده کنیم مثلاً تلفن همراه را خاموش کنیم، یا قوانینی برای خود بگذاریم .مثلاً اگر دوستانم مرا به یک مهمانی دعوت کردند از آن‌ها تشکر میکنم و میگویم نه من باید کارم را تمام کنم.
۱۳- اراده خودتان را تقویت کنید. اراده مانند یک ماهیچه هست هر چه بیشتر تمرین کنید قوی‌تر می شود. افزایش احساس مثبت باعث افزایش اراده می شود.
۱۴- اگر آدم جوگیری هستید، وقتی با عواملی که حواس شما را پرت می‌کند مواجه شدید حتماً یک تاخیری در تصمیم گیری و اقدامتون ایجاد کنید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.
۱۵ – اگر آدم نامنظمی هستید ساختار دادن به وظایفتون اهمیت زیادی دارد. همچینین مرتب کردن محیط کارتون میتونه مفید باشه اما مراقب باشید که همین مرتب کردن خود به نوعی باعث اهمال کاری شما نشود.
۱۶ – اگر دچار ترس از شکست، نگرانی بیش از حد، پرفکشنیسم و … هستید حتماً نگرانی‌ها و افکارتون رو بررسی کنید، شاید لازمه از یک مشاور کمک بگیرید.
۱۷- اگر آدم مودی ای هستید و آنچه انجام می‌دهید تا حد زیادی به احساس شما در لحظه بستگی دارد باید مهارت هایی از قبیل تنظیم احساسات و کاهش پریشانی را تمرین کنید.
۱۸-یک پروژه تحقیقاتی که ده سال انجام شده است نشان می‌دهد ۴۷ درصد از زمان آنلاین بودن مردم به اهمال کاری می‌گذرد که این عدد در حال حاضر بیشتر شده است. حواستان به زمان‌های انلاین بودنتان باشد.
۱۹- مراقب فقط ها باشید: من فقط میخوام فیسبوکم رو چک کنم. من فقط مخواهم ایمیل هام رو چک کنم.
۲۰ – مراقب فریب شبکه‌های اجتماعی باشید. این سایت‌ها به ما پاداش می‌دهند و پاداش هاشون هم فوری هست. پاداش فوری میتواند اعتیاداورد باشد.
۲۱- مراقب افسانه مالتی تسکینگ باشید.
۲۲- توقع تغییر سریع را نداشته باشید.ترک اهمال کاری نیاز به تلاش سختی دارد. تلاش برای تغییر را به صورت استراتژیک انجام دهید. یک یا دو چیز را بردارید و روی آن کار کنید نه اینکه بخواهید همه چیز را تغییر دهید. بپذیرید که ممکن است یک گام به جلو بردارید و درعین حال دو گام به عقب! اگر پس از شروع کار دچار اهمال کاری شدید خودتان را ببخشید و دوباره به سر کار برگردید.