Menu
نویسنده مطلب : سپیده ضمیریان

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


من خیلی سعی کردم با توجه به معیارهایی که در درس ها گفته بودین استعدادهام رو بررسی کنم و بارها درس هارو خوندم و فکر کردم ولی باز هم مطمین نیستم در بعضی استعدادها به درستی وضعیت خودم رو شناخته باشم و امیدوارم در درس های آینده در این زمینه پیشرفت کنم.

تجسم فضایی و درک ساختار: بالاتر از متوسط- شاید خیلی در سر هم کردن قطعات جدا شده وسایل مختلف عالی نباشم ولی از درگیر شدن در چنین کارهایی لذت می برم و گاهی حتی به صورت ذهنی مشغول باز و بسته کردن اجزای اجسام مختلف می شوم. بیشتر مواقع به صورت ناخودآگاه برای درک بهتر اجسام و محیط اطراف مشغول تجسم سه بعدی آنها هستم.

استقرا: خوب- کافیست ذهنم درگیر مساله ای باشد تا در هر جا و هر چیزی شباهت ببینم! در حین سخنرانی ها دایم در حال مصداق یابی هستم و وقتی به خودم میام که چند دقیقه از صحبت های سخنران رو متوجه نشدم! برای مقابله با این حالت همیشه حرف های سخنران رو در حین شنیدن به زبان مرسوم خودم یادداشت می کنم تا ذهنم درگیر بحث باشد و منحرف نشود برای همین مجبورم حتی حرف های کم اهمیت رو یادداشت کنم. پیدا کردن ارتباط بین موضوعات مختلف برام کار ساده ای برای همین خوب میتونم دلایل بروز مشکلات رو تشخیص بدم.

لبریز از ایده بودن: بالاتر از متوسط- معمولا برای هر مساله ای چندین راه حل در ذهنم دارم ولی تجربه بهم ثابت کرده که آنها رو برای هر کسی مطرح نکنم! در موقع بروز مشکلات و شرایط بحرانی احساس بیچارگی نمیکنم و دنبال راه حل هستم ولی در شرایط عادی تعدد ایده ها در تصمیم گیری و انتخاب راه حل بهینه (به خصوص برای فرد کمال طلبی مثل من) مشکل است.

خواندن سریع: متوسط- تا الان همیشه در مقابل این استعداد مقاومت به خرج میدادم و اجازه نمیدادم رشد کنه چون همیشه سعی دارم به جزییات دقت زیادی داشته باشم ولی سعی دارم تلاشم رو بکنم تا وسواسم رو کاهش بدم و این استعداد رو تقویت کنم.

استدلال تحلیلی: متوسط -از طبقه بندی هر چیزی لذت میبرم. عادت به خلاصه کردن و طبقه بندی مباحث و نتایج در زمان تحصیل خیلی کمکم کرد. توانمندی کار با اعداد: در تحلیل سری های عددی بالاتر از متوسط- شاید چون این استعداد به درک ارتباط شاخص ها مربوط میشود و من در تشخیص رابطه ها و شباهت و تفاوتها وضعیت خوبی دارم، در این مقوله هم مستعد باشم. در بازی با اعداد و حافظه عددی پایین تر از متوسط-به جز چند شماره تلفن ضروری سعی نمیکنم هیچ شماره دیگری را حفظ کنم چون بعد از چند روز که هیچ چیزی از آن یادم نیومد از خودم ناامید نشم! بعضی وقتها خبر یا گزارشی رو میخوام برای کسی شرح بدم و متن خبر حتی اگر خیلی طولانی و مفصل باشه کامل یادمه ولی عددها و آمارها یادم نیست و کلی خجالت زده میشم از اینکه اصل مطلب که گزارش بر مبنای اون شکل گرفته رو یادم نیست!

سیلوگرام: متوسط- فکر می کنم علاقه و انگیزه ای که برای یادگیری زبان های دیگر دارم باعث میشه تلاش بیشتر و مشتاقانه تری داشته باشم و رشدم نسبت به افراد مستعد در این زمینه بیشتر و سریعتر باشه هرچند فکر میکنم استعداد متوسطی دارم.

حافظه طراحی: خوب- من فکر می کنم حتی بدون توجه خودآگاه بتوانم تا مدتهای طولانی محیط هایی که دیدم رو به خاطر بیارم. مدتی قبل چندین منزل رو طی چند روز به صورت فشرده بازدید کردم و بعد از چند هفته نقشه همه رو روی کاغذ کشیدم تا برای خرید اونها با دیگران مشورت کنم. حتی دکوراسیون منزل ساکنین با تعدادی جزییات دیگر یادم بود.

تسلط بر انگشتان:  ضعیف- با آزمودن کارهای مختلف متوجه شدم مدت زمانی که برای انجام کارها با ابزار یا انگشتان صرف می کنم خیلی بیشتر از افراد مستعد در این حوزه است.

تشخیص رنگها: خوب- از رنگ ها لذت می برم. شاید اسامی رنگ ها رو ندونم و به خوبی نشناسم ولی در تشخیص رنگ ها در طیف های مختلف مشکلی ندارم و تفاوت ها رو به خوبی درک می کنم.

نگاه به آینده: پایین تر از متوسط- آنقدر صبور نیستم که بتونم برای هر هدفی خیلی منتظر بمونم مگر اهداف بزرگ زندگیم. در غیر اینصورت برای خرید یک وسیله یا هر هدف جزیی اگر نتونم فعلا به هدفم برسم یا فراموش می کنم خواسته ام رو یا در حد توان فعلیم چیز دیگری میخرم یا هدفی جایگزین میکنم و بعدش اگر هنوز رضایت نداشتم راجع به منتظر بودن فکر می کنم.

استعداد موسیقی: ضعیف-موسیقی زیاد گوش میدم و حالم رو خوب میکنه ولی فارغ از نتیجه تست چیزی از موسیقی نمیفهمم. فکر میکنم خیلی ضعیف باشم در این حوزه و ناراحتم از این بابت.

۱.استعداد هایی که داشتم و استفاده مطلوبی ازشون کردم: تاکنون فقط از استعداد استقرا و استدلال تحلیلی استفاده کردم و کمی اونها رو پرورش دادم و همچنین لبریز از ایده بودن در زندگی روزمره مزایا و معایبی برام داشته.

استعداد هایی که داشتم و استفاده مطلوبی ازشون نکردم و پرورش نیافتن: حافظه طراحی، تشخیص رنگ، تجسم فضایی و سریع خواندن تاکنون استفاده مداوم و بهینه ای ازشون نداشتم و شاید بشه گفت هدر رفتند!

استعداد هایی که نداشتم ولی درگیرشون شدم و انرژی زیادی مصرف کردم: یه مدت مجبور شدم کار حسابداری و پرداخت حقوق کارکنان شرکتی رو انجام بدم و بابت عدم توانایی کار با اعداد خیلی اذیت شدم. انقدر خودم رو ناتوان می دیدم که علاوه بر نرم افزار خودم هم با ماشین حساب چندین بار حقوق ها رو محاسبه می کردم تا یه وقت اشتباهی رخ نداده باشه! هر چند همیشه درست بود ولی اعتماد به نفسی نداشتم. سیلو گرام و تسلط بر انگشتان و نگاه به جلو هم استعدادهایی هستند که خیلی دوست داشتم بهره بیشتری ازشون داشتم.

استعداد هایی که نداشتم و سعی کردم  درگیر کارهای مرتبط باهاشون نشم: استعداد موسیقی.