Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

خریدن یا ساختن؟ | مقدمه‌ای بر تعریف برون‌سپاری


با نگاه سیستمی میتونیم بگیم عموماً برون‌سپاری‌های ضروری و درست باعث میشه:
۱٫    صنایع مختلف امکان رشد بیشتری داشته باشن.
۲٫    افراد در هر حرفه و رشته‌ای فرصت انجام کار به شکل تخصصی‌تر رو پیدا کنن.
۳٫    ضمن مرزبندی کارها و فعالیت‌ها در جوامع، سازمان‌ها و محیط‌های دوستانه‌تر، نظم فکری و آرامش بیشتری ایجاد میشه ضمن اینکه اضطراب کمتری هم تجربه میشه.
۴٫    با ورود نکردن به مواردی که مربوط به ما نیست این امکان برای دیگر افراد جامعه ایجاد میشه تا با انگیزه‌ای بیشتر و با چشم‌اندازی معنادارتر به روند کارشون در آینده نگاه کنن.
۵٫    احترام گذاشتن به کار و تخصص افراد میتونه جایگاهی که مطلوب و لازم هست رو در نگرش مردم و در جامعه پیدا کنه.
 
یکی از مثال‌هایی که تا حدی مرتبط با موضوع درس هست میتونه این باشه:
آیا بهتره یه سخنران کل مراحل انجام کار، از تولید محتوا تا ارائۀ اون رو خودش انجام بده یا هر مرحله از کار رو برون‌سپاری کنه و تنها مسئولیت بخشی از کار رو به عهده بگیره؟
فکر می‌کنم جواب این سؤال تا حد زیادی به این واقعیت بستگی داره که روحیات فرد بیشتر با چه مدلی از فکر کردن و کار کردن سازگارتره.
 
مثلاً من خیلی وقت‌ها ترجیح میدم پشت‌صحنه باشم و کار رو کسانی انجام بدن که روحیات سازگارتری برای ورود به جامعه، تحمل شلوغی‌ها، تحمل نقد شدن و تحمل زیاد دیده شدن رو دارن.
ضمن اینکه با شناختی که نسبت به اطرافیانم پیدا می‌کنم فکر می‌کنم میتونم انعطاف‌پذیری برای تفویض اختیار داشته باشم و درنهایت با چشم‌پوشی از بخشی از خطاها، نتیجۀ کلی کار رو بپذیرم.
 
در مورد بحث برون‌سپاری و تفویض اختیار سه مسئلۀ مهم پیش میاد:
 
۱٫    یکی اینکه تفویض کردن تا چقدر میتونه باعث بشه خروجی کار تخصصی‌تر، حرفه‌ای‌تر و در کل با استاندارد مطلوب‌تری آماده بشه. مسلماً این موضوع روی واکنش مخاطب و رفتارهای آتی خودمون تأثیر مستقیم خواهد داشت.
 
۲٫    موضوع مهم دیگه صرفه‌جویی در منابع یا ایجاد منابع هست.
برون‌سپاری تا چه اندازه می تونه در مصرف شدن منابع غیرقابل‌بازگشت مؤثر باشه و این صرفه‌جویی که حجمی از دستاورد رو میتونه به همراه داشته باشه؟
 
۳٫    موضوع سوم به نظر من از همه مهم‌تر اینه که با برون‌سپاری کار به افراد متخصص و آزاد کردن بخش‌های بزرگی از ذهن و زندگی باعث میشه در بلندمدت پشیمانی ناشی از تصمیمات اشتباه کمتر بشه.