Menu
نویسنده مطلب : سارا حق بین

مطلب مورد بحث:

نکته‌ای در نوشتن خاطرات | آیا شما مالک همه‌ی خاطرات خود هستید؟


سلام به دوستان

اخیراً فیلم becoming Astrid را دیدم که داستان واقعی زندگی خانم آسترید لینگرن نویسنده سوئدی و معروف کتابهای کودک هست.

خانم آسترید در طول ۹۴ سال عمر خودش با اینکه جوایز متعدد ادبی گرفته بود و مشهور بود هرگز حاضر نشد زندگی شخصیش را به هیچ طریقی برای مردم فاش کنه و حتی بعد از مرگش هم دخترش این رویه را ادامه داد تا اینکه یک کارگردان دانمارکی ۱۶ سال بعد از مرگ آسترید با جسارت و علیرغم میل باطنی بازماندگان، زندگی خانم آسترید را به نمایش گذاشت و این فیلم حسابی هم با استقبال روبرو شد.

از روزی که این فیلم را دیدم دائماً به این فکر می کنم که چقدر از سرگذشتها و زندگی نامه هایی که خواندم، با موافقت شخص اول بوده و اگر نبوده و نویسنده و فیلم ساز رعایت نکرده پس من چطور باید با خیلی از آدمهای بزرگ طوری آشنا می شدم که برام قابل درک باشند و احساس نکنم اونها فضایی بودند.

از طرفی اغلب این دغدغه برام وجود داره که در محل کار، توی دوست و فامیل اگر دارم چیزی را بیان می کنم حواسم باشه که اسم هایی رو که ممکنه ماجرا ساز باشند و حساسیت آدمها را برانگیخته کنند و یا جزئیاتی که دونستنش برای دیگران الزامی نداره و لازم نیست دیگری بدونه را به زبان بیارم ولی آیا من همیشه اینقدر حواسم به این موضوع هست؟

امروزه که با تکنولوژی سریع و مدرنی روبرو هستیم و همه چیز در عرض چند ثانیه دست به دست می چرخه، گاهی حتی برای معرفی یک کتاب یا یک مطلب هم دچار اضطراب میشم که شاید نویسنده دلش نمی خواهد مثلاً در این سایت یا در این پیج آثارش معرفی بشه و من باید قبلش ازش اجازه می گرفتم و این کار را نکردم و یا اون لحظه اهمیت ندادم.

این دغدغه دقیقاً به این دلیله که اگر خودمون را جای دیگران بگذاریم شاید بتونیم احساس ناخوشایند احتمالی را درک کنیم. همانطور که چندین هفته پیش وقتی دوستم ناآگاهانه و بی غرض موضوع شخصی را در مورد من به دوست نه چندان نزدیکم گفته بود و من مطلع شدم بسیار اندوهگین شدم و برام بار روانی زیادی داشت و هیچ کاری هم نمی تونستم بکنم. پس به نظرم باید دائماً به خودم نهیب بزنم و بیشتر مراقب باشم که به قول امیلی فاکس گوردون زخم های کوچک مفت و بی خاصیت به مردم نزنم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟