Menu
نویسنده مطلب : الهام نوری

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


با سلام خدمت همه دوستان فرهیخته متممی و گروه متمم عزیز
در راستای انجام پروژه استعدادیابی ۱ من هم از شیوه امتیاز دهی به پارامترهای مورد ارزیابی استفاده میکنم ( عدد ۰ تا ۱۰) .
استعدادهایی که دارم و از آنها استفاده میکنم و باعث پیشرفت من شده اند:
۱-  توانمندیی در استدلال تحلیلی (۷): این روزها مبحث تفکر سیستمی متمم در استدلال های تحلیلی من تاثیر زیادی داره و باعث شده برای هر اتفاقی یک دلیل رو در نظر نگیرم و جوانب و زوایای متعددی رو بسنجم و این به نوبه خود مسئله بزرگ رو به اجزای خرد تقسیم میکنه و گاهی باعث میشه فهم درست مسئله، خود مسئله رو حل کنه. فکر میکنم ذهنم توانایی تحلیل مسائل رو داره و یا سعی میکنم بصورت خودآگاه به سمت بررسی تحلیلی سوقش بدم.
۲-  استقرا (۷): یافتن نشانه‌ها و مصادیق در زمینه های مختلف و ارتباطشان به هم همیشه برای من جالب بوده و معتقدم اصول و قوانین مشخصی در طبیعت جاری و ساری هست و فقط باید با حواس جمع نشانه ها را جستجو کرد. سرمای سخت زمستان درخت رو برای تحمل گرمای شدید تابستان آماده میکنه همانطور که مشکلات سخت انسان رو برای موفقیت و آرامش، به شرطی که در مسیر طبیعت قرار بگیریم. خوندن و یادگیری این مثالها برای من خوشانیده و روحم رو نوازش میده و سعی میکنم مراقب نشانه ها و مهمتر از همه نحوه گفتار و کردارم باشم چون معتقدم سیگنالیه که به طبیعت ارسال میکنم و زمانی قراره سیگنالی با همان انرژی بگیرم.
۳-  توانایی کار با اعداد (۸): کار با عدد و ارقام نه تنها خسته ام نمیکنه که حتی برام جذاب هم هست مدتی کار مالی هم کرده ام و به طرق مختلف من درآوردی برای خودم نتایج رو راستی آزمایی میکردم البته این به این معنی نیست که در محاسبات اشتباه نمیکنم چون خیلی اتفاق افتاده که ۲*۳ تا رو ۲+۳ جابه جا محاسبه کردم مثلا ۴*۵ با ۴+۵ اشتباه رایج من تو محاسبات دبیرستان بود ولی عادت داشتم معادلات رو معلوم به مجهول حل کنم و سریع اشتباهاتم رو متوجه میشدم. سودوکو رو از جدول کلمات متقاطع دوست تر دارم.
۴-  سیلوگرام (۸): به یادگیری زبان جدید علاقه دارم و برای علایقم پشتکار و انگیزه عجیبی دارم و وقت و انرژی صرف میکنم که باعث میشه سریعتر یاد بگیرم شاید باورش سخت باشه ولی من با انگیزه فهمیدن و زمزمه کردن آهنگ سلن دیان که برای پدرش خونده زبان فرانسه رو تا حد متوسطی یاد گرفتم. من آذری زبان هستم و در کودکی دو زبان فارسی و آذری رو همزمان یاد گرفتم و از چهارم ابتدایی انگلیسی رو شروع کردم و به زبان عربی فصیح هم مسلطم و زبان کردی رو از چند دوست کرد زبانی که دارم یاد گرفتم و استعداد خوبی در تقلید لحن و لهجه دارم طوری که اکثرا فکر میکنن زبانی که صحبت میکنم زبان مادریم هست. الان هم که چند تا همکار چینی دارم تا حدودی دارم چینی یاد میگیرم و به گفته اونا پیشرفت خیلی خوبی داشته ام.

استعدادهایی که ندارم ولی دوست دارم پرورششان دهم:
۱-  تسلط بر انگشتان (۴): غیر از تایپ کردن و نوشتن انگشتانم هنر دیگری ندارند. دست خطم بد نیست و سرعت تایپم متوسط. ولی در زمینه کاردستی و تزئین سالاد و دسر کاملا بی استعدادم و دستم لرزش خاصی در هنگام تمرکز دارد که اکثر موارد نتیجه کار خراب می شود. یک متن دست نویس در حد کاغذ A4 رو با خط خوبی می نویسم ولی انتهای صفحه جایی که باید امضا کنم دستم عرق می‌کند و  می لرزد (!؟) همیشه در امضا کردن جاهای حساس مشکل داشته ام (مثلا ثبت اسناد – یا قراردادهای شرکت که چند نفر هم ناظر هستند که دیگه بدتر!!)
۲-  لبریز از ایده (۵): یک ایده خام در حد یک جمله رو میتونم خوب پر و بالش بدم در حد یک پروپوزال مثلا ۱۰ صفحه ایی حتی با توجیه اقتصادی و … ولی به ندرت ایده خام به ذهنم میرسه ولی برای پیشرفت کاریم نیاز دارم که ذهن ایده پردازی داشته باشم و خیلی دوست دارم این استعداد رو پرورش بدم.
۳-  توانایی خواندن سریع (۶): برای مرور و بدست آوردن کلیاتی از یک مطلب تخصصی و یا عمومی قادرم سریع بخوانم ولی برای فهمیدن و با دقت خواندن نیاز به طمانینه و زمان بیشتری دارم. فکر میکنم پرورش این استعداد کمک زیادی به خواندن دروس متمم و انجام به موقع تمرینات آن میکند.
۴-  نگاه به جلو (۵): داشتن اهداف بزرگ و افق زمانی بلند یه حس ناامنی در من ایجاد میکنه و تا الان همیشه سعی کرده ام اهدافم رو در مقیاس کوچک و دست یافتنی تر تنظیم کنم این کار باعث میشه انگیزه بیشتری پیدا کنم ولی دوست دارم بتوانم به سرمایه گذاری های بلند مدت چه از نظر مالی و چه از نظر فردی داشته باشم و فکر میکنم این در گرو پرورش مهارت نگاه به جلو باشد.
۵-  موسیقی و تشخیص صدا (۴): استعداد یادگیری نت و ساز موسیقی ندارم چون به لحاظ فیزیوژیک گوشهای ضعیفی دارم ولی بی نهایت از موسیقی لذت میبرم و بزایم آرامش بخشه خیلی دوست داشتم استعداد نواختن سازی را داشتم.
۶-  تجسم فضایی و درک ساختارها(۳): استعدادی در زمینه تجسم فضایی ندارم حتی درس رسم فنی ترم اول دانشگاه هم بهبودی در درک تجسم فضایی من حاصل نکرد. به مکعب کوبیک هم حسی خوبی ندارم چون حتی یک بار هم نتونستم درستش کنم و در ۱۴ سالی که گواهینامه رانندگی دارم یادم نمیاد بیشتر از سه چهار بار پارک دوبل کرده باشم.
۷-  حافظه طراحی (۲): استعداد و حافظه طراحی ندارم و همیشه در توصیف لباس مورد نظرم به خیاط یا کمد و کتابخانه دلخواهم به نجار مشکل داشتم و حتما باید عکسی به همراه داشته باشم چون اصلا استعداد طراحی چیزی که تو ذهنم هست رو روی کاغذ ندارم.
۸-  تشخیص و تفکیک رنگها (۴): ارتباط و درک خوبی با رنگ ها دارم و رنگ محیط به راحتی میتواند در روحیات من تاثیر بگذارد ولی استعدادی در ترکیب درست و چشم نوار رنگها و ست کردن آنها ندارم. 
 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟