Menu
نویسنده مطلب : محمد دهقانی

مطلب مورد بحث:

عوامل و موانع پرورش و شکوفایی استعدادها


نکته اول: تشخیص استعداد ها از طریق تجزیه و تحلیل چندماهه از زندگی و تصمیم ها و انتخاب ها، شدنی است ولی بخش مهم و البته دشوار این سوال است:
؟آیا من با این سطح از این استعداد، فرد معمولی هستم یا ویژه؟ پیدا کردن ملاک هایی که خودمان را با دیگران مقایسه کنیم.
برای مثال؛ با توجه به اتفاقات گذشته و اینکه می توانم در یک دقیقه ۲۰ لغت انگلیسی را به خاطر بسپارم آیا این یک استعداد ویژه به حساب می آید یا در این زمینه معمولی هستم.
به نظر می رسد راه هایی برای حل این مساله وجود دارد مثلا انجام یک بازی حفظ لغات در یک مهمانی خانوادگی و سنجش میزان توانایی دیگران و مقایسه با خود.

ملاک ها و شاخص ها برای درک استعداد ها بسیار اهمیت دارند؛ خودمان و توانایی هایمان را نسبت به چه کسانی مقایسه می کنیم و… زیرا ملاک های متفاوت نتایج بسیار متفاوتی را به همراه خواهند داشت.
نکته دوم : یکی از موانع مهم دیگر در مسیر کشف استعدادها، عدم توانایی در درک تفاوت بین استعداد و علاقه است؛ برای مثال فردی علاقه مند به موسیقی بوده و انتخاب هایی را هم در این راستا انجام می دهد مثلا تصمیم برای شرکت در کلاس سازهای سنتی، تصمیم برای خرید ساز و… ولی آیا نگاه به گذشته و اینکه چه تصمیم هایی گرفته شده می تواند کمک کننده باشد. پس لزوما علایق و تصمیم های وابسته به ان در زندگی به شناخت استعداد ها نمی انجامد.
نکته آخر: با توجه به نظام شایسته آموزشی و پرورشی خصوصا در مقطع دبستان ها، کمتر کودک و نوجوانی  استعداد های بارز خود را تشخیص می دهد که این موضوع از حیطه اختیارات ما خارج است ولی کاش تصمیمی جدی برای آن گرفته می شد.
درپایان برای درک بهتر استعداهایتان
فرض کنید قرار است تا هفته دیگر به مصاحبه استخدامی شرکتی بزرگ بروید
با نوشتن رزومه سعی کنید بهترین جنبه های شخصی خود را کشف کرده تا در مصاحبه موفق تر شوید.