Menu
نویسنده مطلب : مهرناز اسدی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


سلام بچه ها.. من کارشناسی مهندسی مکانیک هستم و بعد از ۴ سال تازه یادم افتاده ببینم اصن من تو چیا استعداد دارم :) حین مطالعه این درس دفترچه ای همراه داشتم و این تمرین رو پیشاپیش انجام داده بودم.

۱-استعداد تجسم فضایی: من برای این بخش گشتم و یه سایت نسبتا سخت پیدا کردم و نتیجه اش ۱۰/۱۰ شد.. با اینکه یکم تقلا کردم تا سوالا رو جواب بدم و کلا هم توی زندگیم خیلی پیش نیومده که بخوام ازین استعداد استفاده ای ببرم. به نظرم تو این زمینه استعداد متوسطی دارم.

۲- استعداد استقرا:  این بخش اصن خوارک منه و به طرز عحیبی میتونم چیز های مختلف رو در بخش های بی ربط تعمیم بدم. نمره ی بالایی در این بخش به خودم میدم.

۳-لبریز بودن از ایده: نکته ای که توی این بخش وجود داره و من بهش دقت کردم اینه که دیدگاهم به زندگی خیلی توی بروز این استعدادم تاثیر داره.یه روزایی که از زندگی خیلی نالونم میشه گفت هیچ ایده ای به سرم نمیزنه ولی روز هایی که حالم خوبه و شاکرم و انرژی مثبت ایده بارونم..مثلا اگه بخوام یه خریدی کنم و ۴ تا نمونه از طرح های مختلف رو ببینم..ذهنم خودکار طرح ۵ و ۶ و ۷ .. هم خودش طراحی میکنه که از همه چیزهایی که قبلا دیدم جذاب تره.

۴-استعداد خواندن سریع و درک تصویری بالا:استعدادم متوسط رو به بالاست..یعنی خیلی خفن نیستم ولی بدم نیستم.

۵-استعداد استدلال و تحلیل: توی این زمینه به طرز عجیبی خوبم..حتی اون زمان که میخواستم واسه ورود به دبیرستان امتحان تیزهوشان بدم و سوالاشو میخوندم عاشق این دسته از سوالا بودم  که با یه اطلاعات محدودی باید قاتل بروسلیو پیدا میکردی.عاشق معمای های مختلفم. و نمره بالایی به خودم میدم توی تحلیل و استدلال.

۶-استعداد توانایی کار با اعداد:

۶-۱- تحلیل سری های عددی : توی این بخش خیلی خوبم و سریعا ارتباط بین اعدادو پیدا میکنم.

۶-۲- بازی با اعداد : خیلی متوسطم..یعنی یه مقداری زمان میبره تا راه حلو پیدا کنم.

۶-۳- حافظه عددی: قبل از این میدونستم حافظم خوبه کلا ولی تست نداده بودم.. چیز هایی که تو سایتا بود که یه عددیو میبینی و ۱۰ ثانیه حاستو پرت میکنی و بعد میبینی چی یادت مونده..تو هر ۱۰ مورد همه عدد های ۸ رقمی یادم مونده بود..فک کنم استعداد این بخش هم بالاست.

۷-سیلوگرام: من از سال های دور هم که زبان انگلیسی مطالعه میکردم به این قسمت دقت کرده بودم که چقد ترجمه انگلیسی به فارسی ( که فک کنم نمونه ای از تشخیص باشه) برام اسونه ولی برعکسش فارسی به انگلیسی( که نمونه به خاطر اوردن کلماته) برام سخته..فک کنم میشه گفت استعداد تشخیصم بالاست ولی به یاد اوری کلمات نه زیاد.

۸- حافظه طراحی: با اینکه من اگه ۱۰ سال پیش هم یه خونه ای رو یه بار رفته باشم داخلش هنوز هم جزییاتش یادمه و تو این زمینه نمره بالایی به خودم میدم..با این حال حافظه طراحی و ترتیبی (یه تستی که مربع ها خاموش و روشن میشدن و ترتیب مهم بود) رو خیلی خوب عمل نکردم و ۷ مرحله بیشتر نتونستم جلو برم.گمونم توی ترتیب ضعف دارم.

۹- توانایی تفکیک رنگ ها: من استعداد رو به یمن خانوم بودنم نسبتا تا حد خوبی دارم و فک کنم اکثر خانوما داشته باشن.

۱۰-توانایی تسلط بر انگشتان.. من از بچگی تا حالا کارای ظریف رو دوس داشتم.توی کلاس جوش کاری هم که داشتیم استاد همش میگفت این یه کاره ظریفیه و این هنر دستتونه که چقد جوش رو ظریف از اب در بیارید. نمره متوسطی به خودم میدم تو این زمینه.

۱۱- استعداد دیدن افق های دور: با توجه به شناختی که به خودم و گذشتم دارم تا امروز خیلی صبور و اهل دیدن افق دور دست بودم.. لی شاید صبرم این روز ها کمتر شده و نگرانی از اینکه ایا اصن افق روشنی وجود داره باعث شده این استعدادم کمتر نشون بده خودشو. خودمو متوسط میدونم تو این زمینه.

با اینکه مدتی اموزش پیانو میدیدم ولی استعداد تفکیک صدا ها و ریتم توی این بخش بالا نبود و رها کردم.

درکل فک میکنم برای رشته پزشکی و بخش هایی از مهندسی و امور مالی مناسب باشم.. ولی همچنان نمیتونم انتخاب کنم که کدومش منو خوشحال تر و موفق تر میکنه . یا حق