Menu
نویسنده مطلب : فاطمه

مطلب مورد بحث:

بخش مهمی از نظم، تعریف روتین مشخص برای فعالیتها است


من هم بیشتر صبح‌ها و شب‌ها روتین دارم.

مثلا صبح‌ها بعد از بیدار شدن و دست‌ و رو شستن، به آشپزخانه می‌روم و قبل از هر کاری داروی قبل از صبحانه‌ام را می‌خورم و هم‌زمان با تهیه نوشیدنی، به گلدان‌هایی که در کنار آشپزخانه دارم سلامی می‌دهم و سلامتشان را بررسی می‌کنم. این روتین باعث می‌شود دارو و گلدان‌ها را هیچ‌وقت فراموش نکنم.

شب‌ها حدود دو ساعت قبل از خوابم تقریبا روال ثابتی دارد. بعد از تمام شدن کاری که در حال انجامش هستم، روی میزم و اطرافم را کمی مرتب می‌کنم، حدود یک ساعت مطالعه میکنم، حتما درباره تجربیات روزی که گذشته چند خطی یادداشت می‌کنم، کارهای فردا (و گاهی چند روز بعد) را مرور (و گاهی یادداشت) می‌کنم و حدود نیم ساعت قرآن مطالعه می‌کنم. این روتین به حفظ زمان ثابت برای مطالعه خیلی کمکم کرده است.

و به عنوان یک مثال دیگر، در دو روز مشخص در هر ماه، فیلم می‌بینم و درباره آن مطالعه می‌کنم. این هم راهی است که برای کنترل فیلم‌بینی بی‌رویه در پیش گرفته‌ام !

 

روتین‌ها برای من شبیه به نگه‌دارنده‌هایی عمل می‌کنند که روزم و برنامه‌هایم را سر پا نگه‌می‌دارند! و علاوه بر نظم بخشیدن و افزایش دقت و سرعت در عمل، کارکرد کاهش اضطراب و ایجاد آرامش برایم دارند.

به علاوه، به نظر می‌رسد داشتن روال ثابت و برنامه قابل پیش‌بینی برای اطرافیانمان نیز مطلوب است و این آرامش را منتقل می‌کند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟