Menu
نویسنده مطلب : میثم نوروزیان

مطلب مورد بحث:

یک تمرین کوتاه اما اثربخش برای تسلط کلامی


کتاب: کم عمق ها؛ اینترنت با مغز ما چه می کند؟ (نیکلاس کار، ترجمه امیر سپهرام، انتشارات مازیار، ۱۳۹۴)

 

دلیل مطالعه : علاقمندی به دانستن اینکه اینترنت واقعاً با مغز ما چی میکند. (تبلیغ کتاب را در سایت ناشر دیدم)

 

احساس پس از مطالعه: تأسف برای خوردم به دلیل اینترنت زدگی!

شرح:

طبیعی است که وقتی کتاب را تا انتها بخوانید و بدانید اینترنت با مغزشما چه می کند، برای خودستان احساس تأسف خواهید کرد. وقتی متوجه شوید که استفاده زیاد از رایانه و تبلت و تلفن همراه هوشمند و اینترنت، مغزتان و مداربندی های آن را دستخوش تغییر می کند، خیلی خوشایند نیست؛ به خصوص که بدانید این تغییرات تا حد زیادی در جهت منفی است، به طوری که تا حد بسیار بسیار زیادی مغزتان را سطحی و کم عمق و حواس پرت می کند. کارتان به جایی می رسد که حوصله خواندن یک متن بلند در یک صفحه اینترنتی را ندارید و بعد از خواندن پاراگراف اول و نیمه ای از پاراگراف دوم متن را رها می کنید! چه رسد به خواندن کتاب!

وقتی حاصل صدها تحقیق دانشمدان و محققین دانشگاه های مختلف در این خصوص را در کتاب مرور میکنید، خواهید فهمید که اثرات منفی اینترنت زدگی، حتی احساسات انسانی تان را هم دستخوش تغییر میکند تا جایی که ممکن است مثل خود کامپیوتر ها، بی روح شوید و احساساستان کمرنگ و واکنش های عاطفی تان ضعیف شود.

درواقع رایانه و اینترنت که روزی با هدف تسهیل فعالیتها به عنوان ابزاری برای بشر طراحی شدند، امروز بشر را ابزار خود کرده اند. مغز انسان با قابلیتهای خیره کننده خود در انطباق با شرایط جدید، سریعاً خود را با اینترنت و نوع کارکرد آن وفق داده و به سطحی شدن عادت کرده است؛ لذا ما اینترنتی ها کم عمق شده ایم، آدم های سطحی بی حال که حوصله تحلیل کردن نداریم و مغز عزیزمان را با به خاطر سپردن مطالب گوناگون آزرده نمی کنیم چون همه چیز به راحتی به کمک  گوگل در اینترنت یافت می شود.