Menu
نویسنده مطلب : علیرضا امیری

مطلب مورد بحث:

هدیه تولد کودک: چرا به جای کادو، پولش را نمی‌دهند؟


از روش دن اریلی برای تبدیل هدیه نقدی به هدیه ی فیزیکی از طریق یادداشت خوشم اومد. منتها یه نکته هم نباید فراموش شه و اونم اینه که دن اریلی توی یه فرهنگ دیگه ست. بنظرم توی فرهنگ ما خیلی نمیشه به این روش هدیه درخواست کرد که از کسایی که هدیه میارن بخوایم پول واریز کنن. البته منظور دَن قابل درکه، ولی بنظرم حداقلش یه مقدار توی فرهنگ ما انجامش سخته و بنوعی میتونه حمل بر بی ادبی بشه.

البته در مثال بالا و سوالی که از دن اریلی پرسیده شده ترجیحات پدر و مادری رو نشون میده که میخوان بجای هدیه های متفرقه ای که از اقوام برای فرزند تازه بدنیا آمدشون، میارن، پول نقد بیارن. که بنظر میرسه با روش خانواده ی سارا حق بین عزیز بشه تا حدودی این مسئله رو حل کرد. یعنی قبل از اینکه بخوایم هدیه ای بگیریم از ترجیحات پدر و مادر نوزاد و یا طرف مقابل اطلاعاتی بدست بیاریم. ولی بنظرم این روش جدید هم نباید معذوریت و محدودیتی برای هدیه دهندگان ایجاد کنه که مجبور بشن حتما در قالب خواسته ی خانواده و یا طرف مقابل اقدام به هدیه ی اجباری کنه.

من اون چیزی که از فرهنگ خودمون و فرموده ی پیامبر میدونم اینه که: هدیه دادن نباید همراه با زحمت باشه. طوری نباشه که برای هدیه دادن معذب باشیم و حتی پیامبر فرمودن: من کسانی رو که در هدیه دادن خودشان را به زحمت می اندازند دوست ندارم.

ازون بدتر؛ هدیه دادن، وسیله ای برای چشم و هم چشمی و طعنه و کنایه زدن به دیگران نشه.

و از هر دوی اینا بدتر؛ هدیه اییه که، انگیزه های پنهانی پشتش باشه.

بنظرم اگه به این چیزا دقت کنیم و اون اصل هدیه دادن و هدیه گرفتن برامون در اولویت باشه بسیاری از تعاملات اجتماعی رو میتونیم با این روش پسندیده و انسانی برقرار کنیم. کلا نظرم اینه که “هدیه” باید در هدیه دهنده و هدیه گیرنده حس مثبتی ایجاد کنه.

 

من خودم بهترین هدیه ای که گرفتم هدیه ای از خواهر کوچکم بود وقتی که هشت سالش بود. اون برای من با پول های خودش یه خودکار خریده بود. لذت این هدیه ی ساده و بی چشمداشت بعد از گذشت سالها هنوز برای من تازگی داره.
همچنین وقتی کسی یه هدیه ای بهم میده ازش میخوام که یه یادداشت کوچیک همراه هدیه برام امضا کنه که یادگاری داشته باشم و هر از گاهی وقتی صندوق خاطراتمو مرور میکنم حس خوبش دوباره منو به گذشته و اون لحظه ی خاص ببره.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟