Menu
نویسنده مطلب : سحر

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


۱٫       تجسم فضایی و درک ساختارها: درس نقشه کشی صنعتی به من نیز در شناخت استعدادم در این زمینه کمک بزرگی کرد. حل تمرین های کلاس در کمترین زمان و با درجه بالایی از صحت مؤید این مطلب است.
 
 ۲٫       توانمندی استقرا: به خاطر دارم که پدرم از زمان کودکی مرا با این نوع نگاه کردن به موضوعات پرورش داد. اولین موضوعی که با من مطرح کرد و به خاطر دارم، داستان جالبی هست که شاید برای شما هم جذاب باشد.
 
 کاری انجام داده بودم که مادرم از جانب من رنجیده بود. هر تلاشی برای به دست آوردن دلش بی فایده بود؛ و خوب این مسأله، اکنون هم یکی از کابوس های من است، چه رسد به دوران کودکی. پدرم مرا به خارج خانه برد. قدم که میزدیم، کوه را که در دوردست ها در پس غباری پنهان شده بود نشان من داد و گفت:
 
–         دخترم آن کوه را در دوردست می بینی؟
 
–          بله پدر.
 
–         تا فردا صبر کن.
 
فردا صبح، روزی آفتابی، با هوایی صاف و پاک بود. پدرم مرا بیدار کرد. و گفت:
 
–         بیا، میخواهم چیزی را نشانت بدهم.
 
کوه را نگاه کن.
 
کوه شفاف، و در نزدیکی دیده میشد. گفت:
 
–         ببین چه نزدیک است. انسان ها هم همینطور هستند. وقتی در بینشان کدورتی پیش می آید، فاصله میانشان بیشتر دیده می شود. ولی وقتی کدروتی در دل ندارند، بسیار به هم نزدیکند.
 
گاهی برای رفع این کدورت ها زمان لازم است.
 
فکر میکنم امروز زمان مناسبی برای عذرخواهی مجدد باشد. می توانی به سراغ مادرت بروی.
 
وضعیت نسبتاً خوبی در این استعداد دارم؛ که به حل مشکلاتم در زمینه های مختلف بسیار کمک می کند.
 
۳٫       لبریز از ایده: شاید کمی بالاتر از حد متوسط.
 
 ۴٫       خواندن سریع: اصلاً وضعیت خوبی ندارم.
 
 ۵٫       استدلال تحلیلی: شاید در این استعداد نیز از نمره ای بالاتر از حد متوسط برخوردار باشم. ولی عالی نیستم؛ چون نیاز به آرامش و زمان نسبتاً کافی برای انجام این تحلیل ها دارم.
 
 ۶٫       کار با اعداد: شاید ریاضی از اولین دروس مورد علاقه ام نباشد ولی از حافظه عددی خوبی برخوردارم، به طوریکه اصولاً از حفظ گرفتن شماره تلفن ها برایم از گشتن در دفترچه تلفن گوشی ساده تر است. این مسأله به این خاطر است که با برقراری نوعی ارتباط بین اعداد (چه تصویری و چه محاسباتی)، سری انها را به راحتی به خاطر می سپارم. ضمناً کمتر پیش می آید که به ماشین حساب نیاز پیدا کنم، مگر در انجام محاتسبات پیچیده.
 
 ۷٫       سیلوگرام: از استعداد بسیار بالایی در این زمینه برخوردارم. زبان ها، گویش ها، لهجه ها و… را به سادگی و با صرف کمترین انرژی و زمان یاد میگیرم. یادگیری زبان یکی از سرگرمی های مورد علاقه من است.
 
 ۸٫       حافظه طراحی: از حافظه طراحی بسایر خوبی برخوردارم. اصولاً با هر جمعی که به سفر برویم، مخاطب اصلی سوأل: خوب حالا باید از کجا برویم؟… من هستم. پیدا کردن مسیر در ساختمان هایی با پلان پیچیده، پیاده کردن پلان های پیچیده و حدس زدن فضاهای احتمالی در پلان ساختمان هایی که به طور کامل همه جای آنرا ندیده ام از دیگر توانایی های مرتبط من در این زمینه است. که البته از داشتن آن لذت بسیار می برم.
 
 ۹٫       تشخیص و تفکیک رنگ­ها: من هم، هم علاقه مند به این حوزه هستم و هم از استعداد نسبتاً خوبی در این زمینه برخوردارم. به نظرم رنگ ها به فضای اطراف خود معنا و احساس می­دهند.
 
 ۱۰٫   نگاه به جلو: با وجود اینکه آدم صبوری هستم ولی شاید در برخی مواقع دم را غنیمت شمرده و ارجح میدانم. شاید از ابتدا اینگونه نبودم، ولی زندگی آنقدر بازی های عجیبی دارد که شاید برنامه ریزی های ببلند مدت برای آن گاهی مواقع، غیر عاقلانه می نماید؛ هرچند که خواهی نخواهی از برنامه ریزی مفری نیست ولی برنامه ریزی های کوتاه مدت در اولویت های من قرار دارند.
 
در فیلم عشق سنگی ۲۰۰۰:
 
میدونی مادربزرگم همیشه چی میگفت؟….
 
میگفت اگه میخوای خدا رو بخندونی، از برنامه هات برای آینده بهش بگو.
 
۱۱٫   تسلط بر انگشتان:  خوشبختانه از توان خوبی در این زمینه برخوردارم. انجام فعالیت­های هنری مرتبط با این موضوع، به نحو رضایت­بخش، از جمله فعالیت­های هنری (مانند نواختن سازهای موسیقیایی، مجسمه­سازی، خیاطی و …)، تعمیرات یا در اصطلاح عامه دست به آچار بودن، نمونه­سازی­هایی با ظرافت هرچه تمام­تر به منظور انجام آنالیزها شیمیایی و … شاید بتوانند گواه این مطلب باشند.
 

 
۱۲٫   موسیقی و تشخیص صدا: از توان بالایی در این زمینه بهره­مندم؛ و کمک بسیار بزرگی در عرصه­های مختلف (شغلی، شخصی و اجتماعی) به من کرده است.