Menu
نویسنده مطلب : نیما ظهیریان

مطلب مورد بحث:

نظرات مشتریان | جایگاه Testimonial در اعتبارسازی برای کسب و کار چیست؟


وقتی که مطلب را می خواندم مفاهیم بسیاری در ذهنم به جولان در آمده بود تا اینکه به پرسشهای پایانی رسیدم و دو پرسش را نزدیک به فهم و برداشت خود یافتم و خواستم که درباره آنها بنویسم
 -آیا به نظرتان هنوز هم Testimonial معنا دارد؟ یا باید User Review و User Comment را جایگزین آن بدانیم؟ مثلاً وقتی صدها نفر در یک پلتفرم آنلاین درباره‌ی یک رستوران نظر می‌دهند،‌ آیا هنوز نظر یک یا دو یا پنج مشتری به عنوان Testimonial روی شما تأثیر می‌گذارد؟
پاسخ : به نظر من باگسترش هر روزه پلتفرم های آنلاین Testimonialچندان تاثیری ندارد . مثلا خود من هنگام نصب یک نرم افزار یا خرید آنلاین یا حتی انتخاب یک محصول که قصد خرید حضوری آن را دارم بیشتر دوست دارم User Review و User Comment ها را بخوانم و تصمیم خود را بگیرم و نظرات مثبت درج شده انتخابی هیچ تاثیری بر برداشت من از آنچه دریافت باطنی خود قلمداد می کنم ندارد.
 
 -تأثیر فضای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی را بر روی ابزار Testimonial چگونه می‌بینید؟ با وجود شبکه‌های اجتماعی گرفتن Testimonial ساده‌تر شده است. اما درباره‌ی اثربخشی چه نظری دارید؟ اثربخشی Testimonial کاهش پیدا کرده یا افزایش یافته است؟
پاسخ : گسترش فضای مجازی، سهولت نوشتن نظر وپیشنهاد را تسهیل کرده و در عین حال امکان اعتراض به کیفیت محصول(در معنای عام) را نیز فراهم آورده است . یعنی این گسترش و بسط فضا بیشتر به کاهش اثر بخشی Testimonialکمک کرده است .
به طور مثال وقتی در دیجی کالا یا حتی سایتی مانند داروکده کالایی را برای خرید انتخاب می کنم، بلافاصله در قسمت کامنتها نظرات مصرف کنندگان قبلی را می خوانم و حتی اگر نظر منفی وجود نداشته باشد برای اطمینان بیشتر کلید واژه مورد نظر را در بسترهای مختلف مجازی از گوگل گرفته تا توئیتر و اینستاگرام هم چک می کنم که احیانا نکته ای را از دست ندهم و پس از این مراحل است که اقدام به خرید می نمایم . ولی نکته ای که برای من همیشه عجیب است اینکه در قسمت کامنتها پس از خواندن ده ها مورد تشکر و تعریف از محصول یا خدمت اگر به یک مورد از انتقاد و شکایت برسم اثر تمامی نظرات مثبت در ذهنم بخار می شود و آن تجربه ناموفق در ترازوی ذهنم سنگینی بیشتری می یابد .