Menu
نویسنده مطلب : زهره

مطلب مورد بحث:

راه‌اندازی سیستم اعتبار اجتماعی در چین


واقعا مضحکه به جای این که به سمت ازادی و ارامش و امنیت حرکتی انجام بشه، میخواد سیستمی راه اندازی بشه که ادم ها رو طبقه بندی کنه و بر اساس امتیازاتشون به اون ها اعتبار و تشخص بده در صورتی که بسیاری از ارزش هاو باورهای هر کسی مربوط به خودشه.این طرح چیزی فراتر از اون چیزی که در ظاهر نشون میده هست.

به نظرم برای بحث تعلیم و تربیت با وجود این که نقش خانواده داره کم رنگ تر میشه،باز هم دولت ها تا اندازه ای میتونند دخالت کنند و اقدام بیشتر از اون رو بیشتر یک حالت دیکتاتوری و کنترل بیرونی تصور می کنم. برای همین وقتی این نوشته و طرح رو خوندم یاد فضای قرون وسطی در اروپا افتادم.

گاهی خود این سیستم هایی که در جریان هستند و یا طراحی میشند باعث افزایش فساد وجرایم شدند و گاهی این سیستم ها هستند که رو اعضای اون تاثیر بد می گذاره و اگه همین سیستم های نادرست از درون اصلاح بشند کاهش جرایم و فساد رو هم کمتر می کنند.

 

وقتی مباحث مربوط به اختراعات عجیب و غریبی رو میخونم که بعضی از اونها حتی ۱۰سال قبل یک رویا بودند مباحثی مثل هوش مصنوعی و ربات ها و پهبادهایی که از کف دست کوچک تر هستند، برام بیشتر قابل درک میشه که دنیا داره به سمتی میره که امنیت و ایجاد امنیت براش جزء اولویت ها محسوب میشه و چقدر لازم هست که دولت ها برای امنیت و حفظ اون برای شهروندانشون به فکر چاره و اندیشه باشند.

برای همین اگر درجایگاه یک سیاست گذار بودم، به غیر از روش جمع اوری اطلاعات از شخصی ترین مسایل افراد و کنترل بیش از اندازه بیرونی، به فکر ایده و طرح دیگه ای می بودم تا بتونم یک جامعه با افزایش امنیت و ارامش بیشتر به وجود بیارم.
خوب می دونم کار سختی هست ولی ایجاد این کار از مغز بیش از یک میلیارد انسان برمیاد.