Menu
نویسنده مطلب : سیمین ابراهیمی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


سلام دوستان عزیزم

کار و کسبی که من در نظر دارم تهیه مجله ای برای کودکان ۶ ماهه تا زیر ۳ سال است و اسم آن مجلۀ نوباوگان است.

در این مجله محتوای آموزشی را تدوین می کنم که والدین و مربیان و مراقبان کودک یا کودکان این مقطع سنی نیاز دارند که بیاموزند و بیاموزانند. آموزشی همراه سرگرمی و بازی و شعر و قصه و کاردستی و غیره در آخر کار نیز می توانند صفحه به صفحۀ آن را برای کار برش و خلق چیزهایی دیگر استفاده کنند.

با این آگاهی که الان پایان سه ماهه آخر سال ۹۴ هستیم و چنین مجله ای در کشورمان وجود ندارد و همه  مجله های کودکان برای سنین  ۳و ۴ سال به بالا هستند، ارزشی که این مجله خلق می کند، پاسخ به نیاز شدیدی است که حس می شود که بودن و خلق آن به این صورت، خاصِ این مقطع سنی و محتوایی متفاوت تر تاکنون در عرصۀ فرهنگی وجود نداشته است. در مجلۀ نوباوگان آموزش ها و مفاهیم به صورت ساده و جذاب و به راحتی برای والدین و مخاطبین ارائه شده است ، به صورتی که نیاز و عطش مخاطب را پاسخگوست.

به نظرم این کار و کسب در صنعت چاپ و نشر طبقه بندی می شود و با اطلاعی که من از این صنعت دارم با وجود اولین بودن در نوع خودش هیچ رقیبی در ابتدای امر ندارد. (البته مجلات مختلف از قبیل سروش ، رشد، دوست، قلک و … هستند اما در این مقطع سنی فعالیت ندارند.)

در مورد بازارهای هدف وآماده و بالقوه باید گفت:

تمامی والدینی که کودکشان را به مهد می فرستند و یا اینکه اصلا نه، در خانه توسط خود و یا فرد دیگری مراقبت می شود و همچنین مربیان و مراقبین و فضاهای آموزشی کشور بازار هدف این محصول هستند.

همۀ اشخاصی که کودک خردسال و نوباوه دارند که یا خود شخصا به آنها می آموزند و یا تحت حمایت و آموزش آنان قرار دارند و همچنین در گستره ایی وسیعتر کسانی که در این حوزه محصولاتی با تولید انبوه دارند از قبیل اسباب بازی و پوشاک و غیره می توانند بازار آماده این محصول باشند. ( لازم به ذکر است که به نظر حتی تولید کنندگان اسباب بازی و پوشاک نیز اگر مجلات کودکانه را تورقی بزنند، ایده های نابی از آنها برای رشد حرفۀ خود خواهد یافت.)

همۀ افرادی که فرزند دارند و یا می خواهند فرزند دار شوند و همچنین افرادی که با این سنین کودکان در ارتباط هستند، مشتریان بازار بالقوه مجلۀ نوباوگان خواهند بود.

و حالا معیارهای ارزیابی بازار:

۱- میزان ضرورت محصول:

والدین و یا مراقبان و مربیان آگاهی که آموزش کودک ۶ ماهه تا زیر ۳ سال برایشان مهم است و می خواهند از همان ابتدا بر روی کودک خود سرمایه گذاری کنند و وقت خود و کودکشان را بیهوده و سرسری تلف نکنند و به ضرورت این محصول پی برده اند. (قدر زر زرگر شناسد، قدر گوهر گوهری)

۲- اندازۀ بازار:

کسانی که دغدغۀ آموزش کودک خردسالشان را از همان ابتدا در ذهن می پرورانند و به کتاب و کتابخوانی و مجله و محیط های آموزشی عِرق خاصی دارند و با توجه به عدم وجود چنین مجله ای با این مقطع سنی بازار گسترده ای پیش روی ماست.

۳- محدودۀ قیمت قابل عرضه:

قیمت قابل عرضه آن کاملا مشخص است چون مجله نوباوگان قیمت مشخصی دارد و با میزان تعداد خریداران در هر ماه توسط مخاطبین که یا از طریق روزنامه فروشی ها و یا از طریق عضویت آن مجله و یا از طریق مکان های آموزشی دیگر تهیه می کنند مشخص خواهد شد.

۴- هزینۀ جذب مشتری یا ایجاد مشتری جدید:

طبعا برای یک مجلۀ نوپایی که تا به حال در کشور وجود نداشته است باید سرمایه گذاری مناسبی شود در حالیکه به گمان من آنقدرها که نیاز، وجود دارد به تبع آن، سودی که از آن حاصل خواهد شد با این هزینه ها برابری نخواهد کرد.

هزینۀ رساندن محصول به دست مشتری:

به نظرم همانند محصولِ کتاب که در درس مربوط به آن هم قید شده بود، همان ۴۰ تا ۵۰ درصد قیمت روی مجله را باید هزینه کرد تا مجله به دست مشتری برسد.

۶- منحصر به فرد بودن:

با این علم که مجلۀ نوباوگان در حال حاضر در نوع خود بی رقیب است، منحصر به فرد است ولی، برای اینکه این خصوصیت در آن حفظ شود می تواند با آگاهی به سن کودک از لحظه ای که عضو می شود همراه با جدول رشد کودک و آموزش هایی مختص به آن سن برای اطلاع مخاطب ضمیمه آن شود و یا اینکه صفحه ای برای شناخت اسباب بازی ها و کتاب های قصۀ هر ردۀ سنی در نظر بگیرند.

۷- سرعت انتقال عرضۀ محصول جدید به بازار:

با قرار دادن صفحه و یا گوشه ای برای نظر خواهی مخاطبین به گنجینه ای از ایده ها و نظرات آنان دست پیدا می کند و در شماره های بعدی می تواند آن را اعمال کند. هر ماه و یا هر دو ماه یکبار می تواند محتوایی جدید را به بازار عرضه کند.

۸- سرمایه گذاری اولیه:

وقتی مجله ای در بین مردم از نظر کیفی و کمی و محتوایی مطلوب و مورد پسند واقع شود، برای رشد مجلات دیگر نیاز به ایده های بیشتری خواهد بود که احتمالا هزینه های بیشتری را برای آن مجموعه در بر خواهد داشت.

۹- پتانسیل عرضۀ محصولات وابسته:

در این بازار در کنار محصولی که محتوای آموزشی یک مجله است، گمان می کنم والدین خیلی نیاز و دوست خواهند داشت که به آنان انواع کتابهای مناسب و اسباب بازی های مفید و متناسب با سن کودکشان نیز همزمان و همراستا با آموزشی که ارائه می دهند، به آنان معرفی شود.

۱۰- مدت زمان زنده ماندن محصول:

مجله نوباوگان ماهنامه است و مدت زمان زنده ماندن هر شمارۀ آن سی روز است و در طی سالیان با ارائه مطالب ناب و روزآمد و بومی شده می تواند عمری طولانی داشته باشد و منافع مادی آن در همین زمان باشد و باقی به قول سردبیر مجله مان باقیات الصالحات باشد و بماند.

پی نوشت کماکان مربوط: علی الحساب نوشتۀ کوتاه من برای والدین را در مجلۀ سروش خردسالان بهمن ماه در صفحه ای با تیتر با مامان باباها بخوانید.