Menu
نویسنده مطلب : محسن بازیاری

مطلب مورد بحث:

اثر مار کبرا - کاربرد تفکر سیستمی در سیاست گذاری


این مورد رو در سطح ایران و جهان میشه دید و ظاهراً کسایی که دخیل هستن هم هنوز متوجه دینامیکی که وجود داره نشدن. شاید بشه گفت حالت کلی این مورد تقریباً از زمانی که انسانی روی زمین بوده به شکل های مختلف وجود داشته.

شکل امروزی و در سطح گسترده این مورد به این صورت هست که هر وقت اثری مثل فیلم، کتاب یا موسیقی تولید میشه و محتوایی داره که حکومت کشوری یا حکومت تعدادی از کشورهای متحد با هم، یا کشورهای دارای ارزش های مشترک نمیخوان مردم از اون باخبر بشن، طی اقدامی همه جانبه به روش های مختلف اون اثر رو ممنوع میکنن.

اگه فیلم باشه، از اکرانش جلوگیری میکنن و اگه پخش شده باشه جمعش میکنن. اگه کتاب باشه یا نمیذارن پخش بشه یا اگه پخش شده جمعش میکنن. معمولاً یکی از خصوصیات مشترک این روش جلوگیری از باخبر شدن مردم از اثر، میتونه این باشه که خبرش برای مدتی میپیچه. بدون توضیح بیشتر میشه فهمید که همین پخش شدن خبر ممنوعیت، باعث میشه مردم بیشتر از اثر باخبر بشن.

حالت کلی این مورد رو میشه در این گفته دید:

“مردم نسبت به آنچه منع شده اند حریص هستند”

خود منع انجام کاری باعث میشه مردم بیشتر مشتاق بشن که اون کار رو انجام بدن.( طبیعتاً این به طور کلی درست هست و همیشه استثناء هایی وجود داره)

هدف ممنوع کردن اثر اینه که مردم دیگه به سمتش نرن ولی وقتی اثری ممنوع میشه و حتی خبرش هم همه جا میپیچه، مردم بیشتر کنجکاو میشن که ببینن چی هست و به خصوص امروزه با وجود اینترنت، کمتر کتاب، فیلم یا موسیقی هست که در دسترس نباشه و اگه هم ممنوع بشه کسی بخواد به اون اثر دسترسی پیدا کنه از زیر سنگ هم شده پیدا میکنه و این میشه که خیلی از آثار، بعد از ممنوع شدنشون معروف میشن در حالی که شاید اگر ممنوع نمیشدن به دید یه اثر معمولی انتقادی بهشون نگاه میشد و حداقل در اون حد معروف نمیشدن.

این اثر مار کبری رو میشه در ممنوع شدن بسیاری کتاب های سیاسی انتقادی یا انتقاد از دین دید. تا خبر ممنوع شدن کتاب پخش میشه، در خیلی سایت های اینترنتی میشه لینک دانلودشون رو دید. بعضی افراد که ممکنه سالی یه کتاب هم نخونن، چون اثر ممنوع شده از سر کنجکاوی دانلود میکنن و حداقل نگاهی به کتاب میندازن. در مورد فیلم ها و موسیقی ها هم همین طوره.

به نظرم احتمال معروف شدن و دیده شدن آثار بعد از ممنوع شدنشون در حدی هست که حتی میشه برای افزایش دیده شدن اثر، کاری کرد که اثر ممنوع اعلام بشه و در نتیجه بیشتر دیده بشه.(البته اگه قصد سازنده اثر، دیده شدن اثرش باشه نه کسب درآمد) البته شاید چنین کاری خیلی آسون (یا حتی منطقی) نباشه ولی اگه این استدلال رو قبول کنیم، میشه با کمک به پخش شدن خبر ممنوعیت اثر به بیشتر دیده شدنش کمک کرد.

به نظر من بعضی از کتاب ها، فیلم ها یا موسیقی هایی که ممنوع اعلام شدن در ایران یا در سطح جهان، کارهایی نبودن که ارزش بالایی داشتن ولی ممنوع شدنشون باعث معروف شدن و نتیجتاً بیشتر دیده شدنشون شده.

به طور خلاصه، معمولاً ممنوع کردن آثار (تأکید میکنم که پخش شدن خبر ممنوعیت اثر، تأثیر زیادی داره) بیشتر باعث معروف شدن اثر و در نتیجه، بیشتر دیده شدن اون میشه تا کمتر دیده شدنش، یعنی نتیجه عکس میده.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟