Menu
نویسنده مطلب : محمدامین نجفی

مطلب مورد بحث:

مبانی تحلیل سیستم (اجزا، روابط، هدف)


احتمالا مطلعید که بعد از شهریور امسال چک های بانکی تغییرات مهمی خواهد کرد. در این تمرین قصد دارم که قسمتی از این تغییرات را که بر اساس تغییر روابط، بین اجزای اصلی سیستم بانکی کشور هست رو خدمت دوستان توضیح بدم.

مقدمه: هر چند که هدف از اعطای دسته چک به شخص صادر کننده چک، تضمین پرداخت پول در آینده به گیرنده چک می باشد، اما در نظام بانکی ایران کارکرد چک کاملا متفاوت از هدف اولیه آن است. در ایران تقریبا هیچ تضمینی برای نقد شدن بدون دردسر یک چک بانکی وجود ندارد. و شاید بتوان گفت کارکرد چک به میزان قابل توجهی تبدیل شده به وسیله ای برای کلاه برداری!

در تصویر اول شمای کلی از دو جزء اصلی دسته چک یعنی صاحب دسته چک و بانک های عامل و همچنین نوع رابطه میان اجزای سیستم را می تونید ببینید.

مبانی تحلیل سیستم (اجزا، روابط، هدف)

همانطور که در تصویر می بیند صادرکننده چک می تواند به ازای هر بانکی که در آن حساب دارد یک دسته چک دریافت کند. تمام این دسته چک ها از هم مستقل بوده و هیچ رابطه ای نیز بین بانک های عامل در مورد این دسته چک ها وجود ندارد. لذا اگر حساب یکی از این دسته چک ها خالی باشد، امکان برداشت پول از بانک های دیگر وجود ندارد و شخص بعد از طی کردن یک پروسه بسیار طولانی و طاقت فرسا، شاید بتواند حکم قضایی برای مسدود کردن سایر حساب های صادر کننده چک و وصول طلبش از موجودی سایر حساب ها در بانک های دیگر بگیرد.

در تصویر دوم اما رابطه بین اجزای سیستم تغییر می کند.

مبانی تحلیل سیستم (اجزا، روابط، هدف)

نکته: در این تصویر تمام بانک ها دو به دو با هم در ارتباطند. اما برای شلوغ نشدن دیاگرام این ارتباط بصورت بالا نشان داده شده است.

در این روش متقاضی دسته چک فقط امکان دریافت چک از یک بانک را دارد. اما به دلیل متصل بودن تمام بانک ها با یکدیگر، در صورت خالی بودن حساب شخص، برداشت از سایر حساب های صادرکننده چک در بانک های دیگر بصورت خودکار انجام می شود.

نتیجه: این تغییر رابطه در میان اجزای اصلی سیستم(در کنار فعالیت های دیگر در جهت اعتبار دهی به چک) به شدت حجم چک های برگشتی و امکان کلاه برداری را کم می کند(صفر نمی کند). فقط تصور کنید همین تغییر شاید به ظاهر ساده چه مقدار در زمان مراجعه به محاکم قضایی و غیره صرفه جویی می کند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟