Menu
نویسنده مطلب : علیرضا آذری

مطلب مورد بحث:

گرفتار کدامیک هستید: مشکل سیستمی یا مشکل در سیستم؟


در این خصوص دو موضوع را میخواستم مطرح کنم

۱- مشکل حسابداری شرکت خودمان

۲- چند نرخی یودن ارز درکشور

در شرکت ما از شال ۱۳۹۰ که مشکل حسابداری داشت و حسابدار تازه فارغ التحصیل شده که هیچ تجربه ای در امور حسابداری صنعتی نداشت با یک نرم افزار پنج هزار تومانی و طبق سلیقه خود عمل می کرد که نهایت بدلیل مشکلات حسابداری و جرایم پی در پی مالیاتی و بیمه شرکت مجبور می شود که حسابدار را عوض کند و بدلیل اینکه حقوق پایینی بدهد ( مدیرعامل تفکرش این بود که چون شرکت کوچک است و کار زیادی ندارد درست نیست یک حسابدار خبره استخدام شود و یا روی یک نرم افزار حسابداری خوب هزینه کرد ) در حالی که نمی دانست اینها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای شرکت هست .

از سال ۱۳۹۰ تا بحال ۵ حسابدار و جندین حسابرس تازه وارد عوض شده و نه تنها مشکل مالی مرتفع نشده مشکلات حسابداری و جرایم مالیاتی نیز اضافه شده است در حالی که با یک دهم جرایم مالیاتی شرکت می توانست با استخدام یک حسابدار خبره و نرافزار مالی خوب این مشکلات را برطرف کند .

در حالی که حسابرس شرکت تلاش می کند که حسابها رو طوری تنظیم کند که شرکت را ضرر ده نشان دهد ( طبق خواسته مدیریت) تا مالیاتی شامل شرکت نگردد ناخواسته اشتباه بزرگی را رقم می زند چون هیچ بانکی به شرکت ضرر ده وام نمی دهد یا موقعی که تسهیلاتی از سازمان صنایع و معادن ارائه می گردد شامل شرکت های ضرر ده نمی شود و یا در معاملاتی که شرکت می خواهد شرکت کند این آمار و اطلاعات به ضرر شرکت تمام می گردد.

۲- چند نرخی بودن ارز در کشور که از سال ۱۳۹۰ گریبان گیر شرکت ها و مردم شده یک از بزرگترین مشکلات کشور محسوب می گردد . بانک مرکزی همیشه راهکارهای متفاوتی را اجرا می کند نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه به مشکلات زیاد دامن می زند .کلیه راهکارهای ارائه شده جز ایجاد رانت در کشور و بهره برداری قشر خاصی از جامعه هیچ مشکلی را حل نکرده و باعث فلج شدن اقتصاد کشور شده است .