Menu
نویسنده مطلب : سینا شهبازی

مطلب مورد بحث:

اثر مار کبرا - کاربرد تفکر سیستمی در سیاست گذاری


پیش‌نوشت (قبل از پاسخ به تمرین متمم):

فکر می‌کنم اگر در همان قضیۀ فراگیریِ مار کبرا در سطح شهر، بررسی می‌کردند که برای پرورش یک مار کبرا چقدر زمان لازم است یا مثلاً هزینۀ واردات مار کبرا چقدر است، می‌توانستند پاداش نقدی را کمتر از آن و همچنین زمان تعیین شده (برای استفاده از مشارکت مردم) را کمتر از آن تعیین کنند تا امکان سوءاستفاده به حداقل برسد. شاید با این روش، نتیجۀ بهتری می‌گرفتند.

اصل نوشته (جواب به تمرین متمم):

۱ ماجرای لاغری با قرص‌های لاغری:
تجربۀ رژیم‌های زیادی در کارنامه‌ام دارم. لاغری من با قرص اسلیمینگ را فراموش نمی‌کنم و در آوردن اسم آن نیز تعمد دارم. زمانی که می‌خواستم سریعاً طی ۳ماه تابستان به وزن ایده‌آلِ جامعه برسم، خودم را به هر زور و ضربی که بود، مجبور کردم تا شب‌ها شام نخورد و روزها سینۀ مرغ بخورد و… نتیجه برایم رضایت‌بخش بود و همه از تعجب شاخ درآورده بودند. کمی هیلکم نیز بی‌ریخت شده بود چون با ورزش و تغذیۀ درست به این مهم دست نیافته بودم، هرچند که اگر اشتباه نکنم، روزی ۱-۲ ساعت را در باشگاه زندگی می‌کردم.
فکر می‌کنم ماجرای لاغری من در آن برهۀ زمانی، نشانگر این بود که من به محدودۀ اثر این قرص‌ها توجه نکرده بودم که صرفاً در کوتاه‌مدت جواب می‌دهند و اصلاً توجه نکرده بودم که اگر به همان اندازۀ سابق بخورم و ورزش کردنم به هر دلیل قطع شود، مجدداً به آن وزن ننگین سابق برخواهم گشت.
جالب است بدانید واقعاً هم به آن وزن برگشتم و حتی بیشتر از قبل نیز اضافه وزن پیدا کردم. آنها که یک‌بار لاغر شده باشند و دوباره به همان چاقی برگشته باشند، می‌دانند که اضافه‌وزنی بیش از سابق را تجربه خواهند کرد. هرچه که بود، راهکاری را انتخاب کرده بودم که پس از مدتی، نتیجۀ عکس داد (اثر مار کبرا).

۲ کله‌شق‌بازی من در زمان کنکور کارشناسی:
اطرافیانم به من می‌گفتند لازم نیست از یک‌سال قبل از کنکور، به صورت روزانه چند ساعت بنشینی پای درس و کتاب. همین که روزانه کمی بخوانی و کم‌کم خودت را عادت بدهی، کافی است.
اما من که خودم را باهوش‌تر از آن‌ها می‌دانستم، می‌گفتم خودم می‌دانم دارم چه‌کار می‌کنم. این شد که از تابستان سال قبل از کنکور گوشی را خاموش کردم و در کنج عزلت اتاقم درس می‌خوانم و خیلی‌ها من را تحسین می‌کردند. بالأخره آن روز تلخ رسید. همان روزی که حوصلۀ درس و کتاب را نداشتم و به اصطلاح بریده بودم.
چندماهی را درس نخواندم و بعد از آن هم به زور پدر و مادر و همچنین مسئولین مدرسه، درس خواندم و البته آن اواخر هم به خاطر خودم.
در اینجا هم به نظرم نتیجۀ عکس، چیزی بود که نصیب من شد. یعنی به برهۀ زمانی توجه نکرده بودم و فکر می‌کردم اوضاع همیشه به همین منوال خواهد بود. یعنی حاضر نبودم آهسته و پیوسته حرکت کنم و پاشنه‌آشیل من نیز فکر می‌کنم همینجا بود که خودسرانه عمل کردم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟