Menu
نویسنده مطلب : آتا ناصر

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


کسب و کار مورد نظر: پیک کتاب

۱٫ توصیف کسب و کار موردنظر: امروزه در کلان شهرها تردد در سطح شهر برای همه اقشار جامعه بعنوان یک امر زمان بر و هزینه زا تلقی میشود. از سوی دیگر کتاب و کتابخوانی و پایین بودن زمان مطالعه روزانه یکی از دغدغه های جامعه ما محسوب شده که در این میان و در بیان موانع آن ( حداقل در بین افرادی که ظاهرا اظهار علاقه به کتابخوانی را دارند) عموما به سه فاکتور گرانی کتاب، عدم دسترسی آسان به کتابخانه های عمومی و موضوع کمبود وقت بیشتر اشاره می شود.

آنچه که در این ارتباط و موضوع پروژه پایانی این درس به نظر من رسید، این بود که با راه اندازی یک سایت اینترنتی و تلفنی می توانم با واسطه قرار گرفتن مابین افراد علاقمند به کتابخوانی و کتابخانه های عمومی شهر و همینطور ناشران ضمن رفع نیاز شهروندان کتابخوان و حذف سه مانع فوق الذکر از فرآیند کتابخوانی با افزایش کیفیت زندگی شهروندان ایجاد ارزش نمایم. با این روش افراد علاقمند به راحتی با مراجعه به سایت اینترنتی ویژه پیک کتابخوانی و یا تماس با شماره تلفن اعلامی و سفارش کتاب یا کتابهای مورد نظر، بدون الزام به مراجعه به کتابخانه عمومی یا کتابفروشی، کتب مورد نظر خود را به صورت امانت یا خرید قطعی درب منزل تحویل بگیرند. بنظر من این یک کسب و کار پایدار است چراکه تا انسان هست نیاز او به کتابخوانی بعنوان یک نیاز ارزشمند وجود خواهد داشت و به هر حال ترکیبی از دو نوع استفاده از کتاب ( خرید یا امانت) همیشگی است.

۲٫ ارزش ایجادی:  دسترسی آسان به کتاب، استفاده بهینه از زمان، اختصاص زمان مصروفه برای تهیه کتاب( خرید یا امانت) به خودِ کتابخوانی و مآلا” افزایش میزان مطالعه کتاب شهروندان

۳٫ صنعت مربوطه: خدمات اینترنتی و پستی

۴٫ انواع بازار مربوطه:

بازار بالقوه: جمعیت با سواد کلان شهر موردنظر
بازار آماده: جمعیت با سوادِ کلان شهر مورد نظر که علایق شخصی شان تضادی با کتابخوانی نداشته و به اینترنت و تلفن دسترسی آسان دارند.
بازار هدف: بازار هدف این کسب و کار با توجه به ماهیت آن معادل بازار آماده ی آن  فرض می شود.

۵٫تحلیل بازار: 

ضرورت محصول: در بازار هدف ما دو دسته مشتری داریم. برای دسته اول اصل محصول تهیه کتاب و کتابخوانی نیازی ضروری تلقی می شود و از سوی دسته دوم این محصول نیازی ضروری عنوان نمی شود. البته با توجه به این اصل مهم که “ضرورت محصول از جنس ادراک و انگیزش هست” معتقدم که با ارائه این خدمت برای کسانی که مثلا بهانه قیمت کتاب یا کمبود وقت برای مراجعه به کتابخانه را دارند، با ارائه کتاب به شکل امانت و برای آنهایی که بهانه کمبود وقت برای مراجعه به کتابفروشی را دارند، با تهیه و تحویل کتاب درب منزل زمینه های مناسبی برای ایجاد ضرورت بوجود می آید.

اندازه بازار: بنظر من با تبلیغ مناسب این خدمت و سایت مربوطه در انواع سایتهایی که بیشتر مورد مراجعه خانواده ها هستند، و سایر طرق ترویجی و تبلیغی در گام اول حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد بازار هدف تقاضای این محصول را خواهند داشت که با معرفی بیشتر این خدمت و تاکید بر سهولت و ارزان بودن استفاده از خدمات آن این میزان در سالهای بعدی تقاضای بیشتری انتظار می رود.

هزینه بدست آوردن مشتری: در این رابطه هزینه جذب و هزینه خلق مشتری متفاوت خواهد بود. هزینه خلق مشتری در این کسب و کار یعنی ترغیب شهروندان به کتابخوانی، که این مورد هزینه مستقیمی بر ما نخواهد داشت چرا که امروزه ضرورت کتابخوانی به انحاء مختلف توسط نهادهای گوناگون در سطح جامعه تبلیغ می شود و اتفاقا” خدمت ما نوعی تسهیل گری در این رابطه تلقی می شود فلذا هزینه جذب مشتری برای آن مصداق دارد که این هزینه عبارت خواهد بود از مجموعه هزینه تبلیغات میدانی ما ( تبلیغات فیزیکی در سطح شهر، صدا و سیمای استان، و تبلیغات فضای مجازی) بخش بر تعداد مشتریان جدید در هر دوره

هزینه رساندن محصول بدست مشتری: تنها هزینه ایی است که مشتری به ما خواهد پرداخت. چرا که در صورت خرید کتاب هزینه مربوط به قیمت پشت جلد بوده که به فروشنده پرداخت خواهد شد. لذا هزینه رساندن محصول به مشتری در واقع هزینه خدمت ما بوده و نقطه قوت آن این است که با دفعات استفاد هزینه کمتر نیز خواهدشد چراکه با یک مراجعه ما مشتری یک یا چند کتاب را عودت و کتب دیگر را تحویل خواهد گرفت.

منحصر بفرد بودن محصول: پیک موتوری خدمتی است که امروزه بویژه در کلان شهرها وجود دارد ولی در حوزه کتاب فکر می کنم موضوع جدیدی باشد.

سرمایه گذاری اولیه: شامل هزینه های طراحی و راه اندازی سایت،‌خط تلفن سانترال ۲۴ ساعته و همکاری تعداد مناسبی پیک موتوری

پتانسیل عرضه محصولات وابسته: در خصوص خودِ کتاب محصول وابسته ما می تواند خدمات مشاوره در مورد کتابخوانی باشد. مثلا شهروندی که می خواهد سلسله مطالعاتی را در زمینه تاریخ و بالاخص تاریخ کشورمان داشته باشد و می خواهد بداند که از کجا شروع کند و چه کتابهایی انتخاب کند . سایت ما می تواند این خدمات را در اختیار مشتریان خود قرار دهد. نظر به مراجعه پیک ما به درب منازل شهروندان، بعد از مدتی و خصوصا با یک نظرسنجی مدون میتوانیم نیازهای مشتریان را به این نوع خدمات شناسایی و درلیست خدمات خود قرار دهیم.

مدت زمان زنده ماندن محصول: همچنانکه اشاره کردم پایداری این کسب و کار همپای انسان ارتباط او با کتابخوانی خواهدبود.

۶٫ من اقدامی فرصت طلبانه در مورد این کسب و کار نمی شناسم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟