Menu
نویسنده مطلب : محمود قاسمیان

مطلب مورد بحث:

تعریف صنعت چیست؟ تفاوت بازار و صنعت در کجاست؟


در حوزه محصولات فلزی به فرض مثال تولیدکننده میل گرد فولادی، به تحلیل شکلهای مختلف تعریف صنعت می پردازم:
۱-     کسب و کاری برای تامین یک نیاز مشخص: اگر خود را تامین کننده نیاز به میل گرد ساختمانی برای اکثریت ساختمان ها بدانیم رقبای متعددی داریم و از طرفی حاشیه سود این بازارِ اشباع کم است اما اگر هدف خود را تامین نیاز به میل گرد با کیفیت بالا و با قطرهای بزرگ که به فرض مثال در برج های بلند مرتبه مورد استفاده قرار میگیرد، بازار محدودتر و پرسودتری را انتخاب کرده و حاشیه سود بیشتر میشود اما قطعا الزامات تکنولوژیکی پیچیده تر و پرهزینه تری نیز در ساخت محصول مورد نیاز است.
۲-     کسب و کاری با تکنولوژی و فرایند مشخص: مرز مشخصی بین تامین نیاز میل گرد خاص اشاره شده و تکنولوژی تولید آن وجود ندارد و این دو لازم و ملزم همدیگر هستند اما مشخصا اینجا نیز دیگر در طبقه تولیدکنندگان میلگرد ساختمانی با روش استاندارد و نرمال نخواهیم بود و کسب و کارهای رقیب و نیز بازار این محصول متفاوت خواهد بود.
نکته مهم در اینجا شاید این باشد که برای تقاضاکنندگان اهمیتی ندارد که تولید کننده از چه روش یا فرآیندی برای تولید استفاده میکند بلکه نتیجه نهایی است که مدنظر بازار است لذا همچنان تاکید بر حل نیاز مشخص شده از اهمیت بیشتری برخوردار است. در اینجاست که مباحث فرآیندی مانند تلاش بر حداقل آسیب های زیست محیطی در فرآیند تولید یا استفاده از نیروی انسانی توامند و تحصی کرده و … میتواند نقطه تفاوت ما باشد و از این جنبه نیز اهمیت خاصی برای ارائه کسب و کار خود با فرآیندی پاک و پایدار وجود دارد.
۳-     کسب و کارهایی با کالا و خدمات مشابه: در اینجا بحث جالبی به وجود می آید. با قرار دادن خود در میان تولیدکنندگان فولاد (سبدی عام تر) میتوان برای همکارهای لازم با سایر صنایع، جذب نیروی انسانی متخصص از سایر صنایع، الگو گرفتن و برداشت کردن از همکاران دیگر و… استفاده کرد.

لذا نتیجه گیری کلی من به این صورت است که بنا به نوع نگاه و زاویه دید ما به مسائل مختلف هر سه این طبقه بندی ها می تواند کمک کننده باشد و در سطوح مختلف مدیریتی یک سازمان به همه این طبقه بندی ها مورد نیاز است. لذا بدین صورت است که وقتی خود را در صنعت فولاد ببینیم می توانیم سطح حقوق و دستمزد کارکنان را ارزیابی کنیم. اما این بار اگر خود را تامین کننده نیاز به میل گردی خاص با استفاده ای متفاوت دانست درک بهتری از نحوه قیمت گذاری محصول برای رقابت خواهیم داشت. از طرفی با تحلیل فرآیندی ماشین آلات مورد نیاز و الزامات فرآیندی بهتر درک میشود.