Menu
نویسنده مطلب : امیرعلی ضیائی

مطلب مورد بحث:

تعریف صنعت چیست؟ تفاوت بازار و صنعت در کجاست؟


در تمرین درس انواع بازارها اشاره کردم که علاقه به فعالیت در زمینه بازارهایی دارم که نیاز ضروری روز جامعه ایرانی است و شاید این نیازها با نیازها در کشورهای دیگر به خصوص کشورهای پیشرفته تفاوتهای زیادی داشته باشد.

به نظرم تقاضای موجود در بازار ایرانی بیشتر سمت و سوی نیازهای اولیه و رفع آنها با هزینه کمتر و کیفیت مناسب می باشد که به عنوان مثال می توان به بازارهای مواد غذایی، پوشاک، مسکن و حمل ونقل اشاره کرد.(قیمت کمتر را به عنوان اصلی ترین نیاز روز جامعه نباید فراموش کرد)

حال اگر از منظر یک مدیر عالی رتبه به این موضوع نگاه کنیم صنعت بر اساس نیاز تقسیم بندی خواهد شد. اگر مدیر میانی را در نظر بگیریم شاید تا حدودی صنایع را بر اساس فرایندهایشان تقسیم بندی کنیم. اما اگر از دید تولید کننده خرد نگاه کنیم که به نظرم در این قسمت درس بیشتر مد نظر است صنایع را بر اساس نوع کالا یا خدمت تقسیم می کنند.

اگر بخواهیم به عنوان تولید کننده خصوصی و به شکل خرد وارد بازار شویم بهتر است در ابتدا نگاهمان به بازار بر اساس کالا یا خدمت باشد(البته در شرایط خاص با توجه به امکانات و سرمایه و … ممکن است این نظریه تغییر کند.)

در این حالت رقبا کسانی هستند که به شکل مشخص در همان صنعت و تولید همان محصول یا عرضه همان خدمت فعالند.

تاثیری که این نوع نگرش بر فعالیت ها و تصمیم گیری های تولید کننده خواهد داشت این است که بیشتر روی مزیت رقابتی خود، هزینه های تمام شده محصول و کیفیت و بسته بندی و … محصول تمرکز کند تا محصولی با کیفیت مناسب و قیمت کمتر به بازار عرضه کند تا توان رقابت در صنعت مربوطه را داشته باشد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟