Menu
نویسنده مطلب : nima

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تفکر سیستمی


برای طراحی یک دبستانی که شاگردان سلامت روان و آموزش عالی برخوردار باشد  ‌می توانیم به نکات زیر اشاره کنیم.در این پروژه سعی کردم که نکات لازم رو لیست کنم و دلایل هر کدام از  نکات را هم زیرش بنویسم

۱-کلاس های درسی باید مختلط باشد.

دلیلش هم این هستش که بچه ها از همان سنین پایین به برابریجنس مخالف پی ببرند. در ضمن این به آشنایی بهتر از جنس مخالف و درک بهتر آن به دانش آموزان کمک می کند و برای سلامت روان دانش آموزان مفید است.و این باعث می شود که دانش آموزان وقتی بزرگ می شوند رابطه بهتری را به جنس مخالف خود داشته باشند.

۲-استفاده از معلمان مرد و زن به صورت تقریبا مساوی در کلاس ها.

دلیلش هم این هستش که  به برابری و احساس برابر بودن بین زن و مرد.این پیام به دانش آموز می دهد که چه زن و چه مرد هر دو می توانند به یاد دادن و یادگیری دانش آموزان کمک کند هردو جدا از جنسیت آنها می‌توانند به انجام آموزش و یادگیری در یافتن شغل انتخاب شوند.

۳-تا کلاس سوم از امتحان و نمره دادن خبری نیست و شاگردان بعد از گذراندن یک سال به کلاس بعدی می روند. بدون در نظر گرفتن توانایی آنها در کلاس یعنی دانش آموز خوب۰ خیلی خوب متوسط و معمولی و حتی ضعیف هم بعد از گذراندن یک سال به کلاس بعدی میرود.

این سیستم باعث می شود که دانش آموزان از مقایسه و تبعیض در امان باشند وبدانند که آنها فقط و فقط و با خودشان مقایسه می شود و نه با بالاتر یا پایین‌تر از خودشان. این باعث می شود که از درس خواندن و یادگیری زده نشوند و بدون مقایسه به یادگیری ادامه دهند و فقط برای بهبود خودشان تلاش کند نه برای رقابت

۴-بعد از کلاس سوم در کلاس چهارم دانش آموزان با سیستم امتحان آشنا می شود اما در این حالت هم ردی﴿مردود دن﴾ در کلاس وجود ندارد به دانشجویان نمره  A,B,C,Dداده می شود.

دلیل این کار این است که دانش‌آموزان یواش یواش با رقابت در دنیای واقعی آشنا شود.

۵-دانش آموزان بعد از کلاس سوم ویاد گرفتن زبان مادری, زبان دیگری مثل زبان انگلیسی آشنا شوند به حروف و لغات آن زبان را یاد بگیرند.

در این سن بچه‌ها یعنی دانش آموزان علت توانایی یادگیری بالا میتوانند با زبان دیگریاشنا شوند. با توجه به این که زبان مادری خودشان را تقریباً یاد گرفتند و میتواند هم بخوانند و هم بنویسد.

۶-تعداد دانش آموزان در کلاس حداکثر بین ۱۰ تا ۱۵ نفر باشد.

دلیل این هست که تعداد کم دانش آموزان این امکان را به معلمان می دهد که زمان بیشتری را صرف یادگیری واموزش یک به یک با دانش‌آموزان صرف کند. به خصوص برای دانش آموزان ضعیف.

۷-دسته بندی تمام دانش آموزان عالی خوب متوسط و ضعیف در یک کلاس به عبارت دیگر در هر کلاس ما باید تعداد دانش آموز خوب متوسط و ضعیف داشته باشیم.

دانش آموزان از تمام مخدر ها و دسته ها باعث می شود که بالانس کلاس به هم نریزد و کلاس متعادل باشد یعنی ما پلاس نداشته باشیم به تمام دانش‌آموزان ضعیف باشد یا تمام دانش آموزان آن دانش آموزان بسیار خوب و قوی باشد.

۸-کلاس ها ۵ روز در هفته و ساعت کار مدرسه از ۹ صبح تا ۱ بعد از ظهر است.

به این دلیل که  دانش آموزان در ادامه روز و در آخر هفته باید زمان خود را با خانواده فامیل یا با دوستان بگذرانند.

۹-هیچ تکلیف خانگی به دانش آموزان داده نمی شود و این هم باید به خانواده ها گفته شود که بچه ها را مجبور به درس خواندن اجباری در خانه نکند.  بچه ها تمام تکالیف و کارهای خود را در مدرسه انجام می دهند.

زور و اجبار باعث زده شدن بچه ها از درس خواندن و یادگیری می شود.

۱۰-تنبیه بدنی یا کلامی ,بیرون کردن دانش آموزان از کلاس اخراج کردن و هرگونه شدت و عصبانیت با دانش آموزان ممنوع است.

خشونت هیچگاه و هیچوقت در این زمانی و هیچ مکانی مفید نیست

۱۱-دانش آموزان می توانند درمدرسه به تمیز کردن مرتب کردن وسایل سرویس بهداشتی مدرسه کمک کنند اما نباید اجباری در این کار باشند.

این کار باعث می شود که دانش آموزان مسئولیت پذیری را در زندگی واقعی یاد بگیرند.

۱۲-هر چند گاهی به طور مثال ماهی یک بار دانش آموزان را به دامان طبیعت بروند مثلاً جنگل ,رودخانه, باغ ها, مزارع کوه ها و دشت ها.

این کار باعث می شود که دانش آموزان با محیط اطراف خود بهتر آشنا شوند و در حفظ و نگهداری محیط زیست  تلاش کنند.

۱۳-ایجاد محیط بازی بزرگ برای دانش آموزان در مدرسه که در زمان فراغت یا وقت های دیگر به آنجا بروند و با هم بازی کنند.

این کار باعث می شود که  دانش آموزان بتوانند با هم بهتر ارتباط برقرار کنند.علاوه بر این در هنگام بازی کردن انسان خیلی چیزهای جدید را یاد می گیرد.

۱۴-آشنایی دانش آموزان با حیوانات اهلی در محیط مدرسه و یاد دادن به آنها که به چه صورت به آنها غذا دهند و از آنها مراقبت کند.

این کار باعث می شود که دانش آموزان هم با حیات وحش آشنا شود و هم بفهمند که برای بقای حیوانات باید ارزش باشد.

این نکاتی بود که تا اینجا به ذهنم رسید مسلماً نکات بیشتری هم هست ولی این نکاتی بود که از نظر من بسیار مهم تر بود. با تشکر.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟