Menu
نویسنده مطلب : شبنم

مطلب مورد بحث:

روش های تصمیم گیری | آشنایی با سیستم یک و دو در فرایند تصمیم گیری


با سلام

۱) یک نمونه تصمیم را مطرح کنید که جنس آن برای شما، به تصمیم‌های سیستم یک نزدیک است. توضیح دهید که آیا آن را برای دیگران هم به همین صورت بیان می‌کنید یا اینکه عموماً مجبور هستید از سیستم دو برای توضیح و توجیه آن استفاده کنید؟

من در مورد ازدواجم از سیستم ۱ استفاده کردم ، سعی کردم از شهودم استفاده کنم نه از ساختارهای پیچیده تصمیم گیری و فرآیندهایی که تصمیم گیری را برام سخت کند ، اگر راستشو بخواهید هیچ کس از من در این ده سال نپرسیده چرا چنین انتخابی داشتی که من بخواهم براش توضیح بدم . به نظرم دیگران تصمیم من رو عاقلانه دیدن تا احساسی که چنین سوالی براشون پیش نیومده ؟ ولی برای خودم تصمیم گیری کاملا از نوع ۱ بود . جالبه بدونید من در تمام تصمیم های کوچک زندگی تقریبا از سیستم دو استفاده می کنم و همین باعث شده کمتر ریسک پذیر باشم و اینقدر در تصمیم گیری تعلل می کنم و جوانب مختلف را در نظر می گیرم که زمان را از دست می دهم .

 

۲) یک نمونه تصمیم را مثال بزنید که آن را با توسل به سیستم یک اتخاذ کرده‌اید و الان احساس می‌کنید که اشتباه بوده. یا اینکه مثال برعکس این حالت را مطرح کنید. تصمیمی را مطرح کنید که با توسل به سیستم دو گرفته‌اید و امروز احساس می‌کنید که سیستم یک، شیوه‌ی مناسب‌تری برای اتخاذ آن جنس تصمیم بوده است.

من در مورد انتخاب رشته دانشگاهی از سیستم ۲ استفاده کردم ولی کاش از سیستم ۱استفاده می کردم و واقعا در دانشگاه در رشته ای درس می خواندم که به آن علاقمند بودم ،