Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

مدل درآمدی فرنچایز چیست؟


پیش نوشت: هفته ی پیش برای اولین بار (و به احتمال زیاد، برای آخرین بار) از روی کنجکاوی، توی یه استارتاپ شرکت کردم. تجربه ی خوبی بود… بعد توی مراسم اختتامیه، یکی از سخنرانان که داور هم بودند، در مورد همین فرنچایز صحبت کردند و جالب بود که وقتی پرسیدند چند نفر با مفهوم فرنچایز آشنایی دارند، تعداد خیلی معدودی دستشون رو بالا بردند که یکی از اونها من بودم، و این به این خاطر بود که قبلاً به واسطه ی همین متمم خودمون باهاش آشنا شده بودم.

ایشون نکات خوبی رو در صحبتهاشون بهش اشاره کردند و گفتند که امروزه فرنچایز، سهم زیادی در GDP  کشورهای توسعه یافته داره و یکی دیگه از نکات خوب و کلیدی که اشاره کردند این بود (اصل جمله ی ایشان): “اگر تفکرتان را به یک concept فرنچایز تبدیل کنید و آن را توسعه دهید، می توانید به شبکه ی فرنچایز متصل شوید و موفقیت کسب کنید.”

در همین رابطه جستجویی در اینترنت انجام دادم و متوجه شدم واقعاً چنین موضوعی در دنیا وجود داره:

The Franchise Mindset

* و حالا پاسخ تمرین:

فکر می کنم حالا میتونم به کمک خوندن دوباره ی این مطلب خوب از متمم و شنیدن اون سرنخ از آن سخنران محترم و حاصل جستجویی که در اینخصوص در اینترنت انجام دادم، پاسخ این تمرین رو در خصوص مثلا مورد شماره ی ۵، یعنی «فرنچایز را به عنوان دو سرعت نگاه می کنند نه دو ماراتون» بدم:

“… بسیاری از ما برای رشد کسب و کارمان، تدارک نمی بینیم و طرح و نقشه ای با اتکا بر مدل ذهنی یا طرز فکر درستی نداریم. ما به عنوان متخصصان فنی، وقت زیادی برای کسب و کارمان صرف می کنیم و بر روی هر پروژه به طور مداوم تمرکز می کنیم، اما دریغ از یک چشم انداز و یک استراتژی کلی برای رشد کسب و کارمان.

فقدان چشم انداز، مانع می شود تا شرکتها بتوانند به موفقیتی که سزاوار آن هستند دست پیدا کنند. وکمبود انسجام در فرآیندهای روز به روز تاثیر بدی بر آنها خواهد گذاشت.

اگر ما فقط می دانستیم که چگونه طرز فکر فرانچایزی را ایفا کنیم، همه چیز به گونه ای متفاوت میشد.”

* شاید خوندن این مطلب هم، برای دوستانی که به این موضوع، بیشتر علاقمند هستن، خالی از لطف نباشه:

Mastering the Successful Franchisee Mindset