Menu
نویسنده مطلب : بابک راجی

مطلب مورد بحث:

تعریف پایداری چیست؟ | بررسی مفهوم پایداری در مدیریت و کسب و کار


بدون شک ترافیک یک معظل جدی در سر تا سر دنیا است و همواره دولت و مردم برای رفع این مشکل به دنبال راه چاره هستند. ایران و کلان شهرهایش هم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. چه بسا تهران بهترین نمونه برای بررسی این معضل است. برای رفع مشکل ترافیک در تهران راه حل هایی به صورت بالفعل و بالقوه وجود دارد که به صورت زیر قابل اشاره است:

۱- استفاده از قوانین راهنمایی و رانندگی به منظور وضع محدودیت تردد وسایل نقلیه که شامل طرح ترافیک یا طرح زوج و فرد و … می شود. این یک راه حل کوتاه مدت است که فقط برای دوره های زمانی کوتاه جوابگو خواهد بود. چون رشد جمعیت و افزایش تعداد وسایل نقلیه بدون توجه به توسعه زیرساخت های شهری می تواند در آینده ایجاد معظل و چالش نماید.

 

۲- توسعه زیرساخت های شهری که شامل احداث بزرگراه، اتوبان، روگذر، زیر گذر و … می شود. این می تواند به عنوان یک راه حل بلند مدت مطرح شود که سوای از انجام تحقیقات و بررسی های فنی نیازمند تامین اعتبار و بودجه از نهادهای ذی ربط می باشد. از طرف دیگر خود این قضیه می تواند در بحث ترافیک مشکل ایجاد کند؛ یعنی شهروندان با مشاهده این نوع توسعه شهری با این خیال که شرایط برای رفت و آمد نسبت به قبل بهتر می شود برای ترک عادت خود مبنی بر استفاده از وسیله نقلیه (خصوصا به صورت تک سرنشین) در موارد غیر ضرروی اقدام نکنند.

 

۳- توسعه و تقویت سیستم حمل و نقل عمومی که مشابه مورد ۲ علاوه بر انجام ملاحظات فنی نیاز به بررسی های اقتصادی و تامین بودجه هم دارد. اما از این روش در کنار فرهنگ سازی (در رسانه ها) می توان به عنوان یک راه حل بلندمدت بهره برد.

 

۴- بهره گیری از استارتاپ ها به منظور طراحی پلتفرم هایی که ضمن فرهنگ سازی مردم را به استفاده از دیگر وسایل نقلیه چون دوچرخه (مثل استارتاپ بی دود) یا موتورهای برقی تشویق کند. هم چنین می توان از فرهنگ Carpool در کشوری مثل امریکا ایده گرفت. به طوری که با طراحی اپلیکیشن، مردمی که در یک منطقه مشابه زندگی می کنند و هر روز صبح به مسیر مشابه برای کار می روند تشویق به اشتراک گذاشتن خودرو شوند. این موارد می تواند یک راه حل ارزشمند و پایدار باشد که ضمن حل مشکل ترافیک زمینه کارآفرینی و درآمدزایی را برای سازمان / نهادهای سرمایه گذار فراهم کند.