Menu
نویسنده مطلب : م وحیدنیا

مطلب مورد بحث:

روش های تصمیم گیری | آشنایی با سیستم یک و دو در فرایند تصمیم گیری


با درود

۱ در پاسخ به این پرسش انواع زیادی به ذهنم رسید چه در زندگی فردی و چه در زندگی حرفه ای و کاری . نمونه اش در بخش دپارتمان روابط عمومی  سازمان , هرگاه طرح یا متن جدیدی برای کمپین مورد نظر ارائه می شود با یک نگاه و یا یک بار خواندن آن را تایید و یا رد میکنم . این کار برای من به سادگی انجام می شوذ چرا که پشتوانه تجربی قوی ای دارد و پس از پیمودن مسیرهای زیادی که تصمیماتش بر اساس سیستم دوم بوده , امروزه به سیستم یک شیفت پیدا کرده و ساده شده است . اما درک  و چرایی  این تصمیم برای دیگر حاضران در همان جلسه از جنس سیستم دوم است و لازم است برای ایشان توضیح داده شود.

۲٫زمانی که یک فرمول شناخته شده برای حل مسایلی از جنس خاص مثلا مالی داشته باشیم , در مواجهه با پرسشی از همان جنس , نخستین راه حل , همان همیشگی اشت . مثلا انجام اوتودنسی , از انجا که این کار پر هزینه و زمان بر است احتمالا اولین گزینه برای کسی مثل من , دندانپزشکان طرف قرارداد محل کارم است . بدون بررسی بیشتر چرا که نخستین نکته هزینه بالای آن بوده! اما طبیعتا این بهترین تصمیم نیست و دلایلش زیاد است .

بنابر این مغز ما با تکرار و انجام یک کار به صورت روتین و همیشگی ناخودآگاه , آن کار را به بخش عادت ها شیفت می ده و نخستین گزینه به نظر بهترین می رسد. شاید برای همین است که باید عادتهایمان را بشکنیم و برخلاف آنها رفتار کنیم تا همیشه مغزمان را پویا نگه داشته و تصمیمات بهتری بگیریم.

البته من معتقدم که بهترین تصمیم را باد در ظرف زمان و مکان خودش سنجید نه از دیدگاه سیستم یک یا دو بودنش