Menu
نویسنده مطلب : محمد حسین قاسمی

مطلب مورد بحث:

عامل خوش شانسی چیست؟ چرا من بدشانس هستم؟


سلام به خانواده متمم و محمدرضا عزیز

به نظرم تنها شانسی که همه ما انسانها از آن بهره مند هستیم شانس زندگی است. ما زنده ایم و دارای قدرت اختیار و تفکر و این بزرگترین هدیه است (خوش شانسی تمام) که توانسته ایم از هستی دریافت کنیم. ما از بین هزاران میلیارد موجودی که هرگز، حتی اجازه یک لحظه موجودیت نیافته اند، این شانس را پیدا کردیم که به هستی پا بگذاریم و خودمان و زندگی را حتی برای یکبار هم که شده تجربه کنیم. پس فکر کنم هیچ انسانی در روی کره زمین در خوش شناس بودن خود نباید تردید کنه. به نظرم خوش شانسی و بد شانسی مفهوم صحیحی ندارد و تعبیر از خوش شانسی همان موفقیت هاست و بدشانسی همان عدم موفقیت هاست که فرایند موفقیت و عدم موفقیت چیز دیگری است و ارتباطی با خوش شانس بودن و بد شانس بودن نداره(شاید به قول شهرزاد خانم درصد کوچک و اندک). از نظر لغوی هم که بررسی کنیم، میبینیم که شانس یه لغت فرانسوی و به معنی فرصت است، پس می توان دریافت که بدشانسی و خوش شانسی یعنی استفاده درست و یا نادرست از فرصت ها و سعی و تلاش برای آنها.
یاد یه موضوع افتادم و بحث رویداد و روند، ایرانیها از ضرب المثل ها زیاد استفاده می کنند ضرب المثل هایی که ریشه در گذشته دارند و شاید خیلی از آنها منسوخ شده و یا اصلا در دنیای امروز اعتباری نداره. یه ضرب المثل که به بحث الان خیلی کمک میکنه اینه که میگن آسمون همه جاش یه رنگه به معنی اینکه هرجا بری وضع همینه، فکر کنم  این همان تفکر ناخودآگاه است که دوست داره ما را به سمتی ببرد که ما به آن معتقد هستیم. در مورد بدشانسی و خوش شانسی همین موضوع تکرار میشه و ما با عدم موفقیتمان فکر میکنیم آدم بدشانسی هستیم و همان تفکر ناخودگاه سراغمان می آید.

در آخر هم یک نکته بسیار ارزشمند از شهید مطهری در کتاب انسان و سرنوشت خواندم که در این مورد می فرمایند:

در نگاه اسلامی هیچ چیز در عالم از روی تصادف و اتفاق رخ نمی‏دهد. همه چیز در نظامی متقن، متکی بر سلسله علل خویش هستند. ولی ما از آن جایی که علل را نمی‏شناسیم، نامش را تصادف و شانس می‏گذاریم.اگر پرده از روی سلسله علل کنار رود، خواهیم دید که هیچ چیز اتفاقی وجود ندارد، گرچه برخی از این علل از اختیار و علم ما خارج باشد. بنابراین باید کوشید تا با فراهم کردن اسباب و عوامل در هر زمینه‏ ای، به ایجاد بخت و شانس پرداخت؟!خوش شانسی و بد شانسی، بیشتر از آن که معلول علت‏های ناشناخته باشد، دستاورد تفکر و اندیشه هر شخص درباره خویشتن است. کسی که به هر دلیلی، خود را همواره بدشانس می‏داند، طبیعتاً عملی متناسب با آن بروز می‏دهد و زمینه ‏ساز بدشانسی خویش می‏شود.

ممنون که وقت گذاشتید…