Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

علف های هرز در زمین برنامه ریزی شما


تجربۀ تکرارپذیری که در رابطه با علف‌های هرز برام وجود داره اینه که با نزدیک شدن به زمان پایان پروژه یا فعالیتی که مشغول انجامش هستم، به وجود علف‌های هرز بیشتر پی می‌برم.
این علف‌ها از ابتدای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای اقدام وجود داشته‌اند اما وقتی زمان محدودتر و منابع کمتر میشه، بیشتر قابل‌دیدن میشن.
به همین خاطر فکر می‌کنم بد نباشه زمان شروع برنامه‌ریزی، فهرستی از علف‌های هرزی رو که به‌طور روتین باهاشون سروکار داریم تهیه کنیم و متعهد شیم تا به ازای نادیده گرفتن اونها، فرصت انجام کار رو در بهترین حالتش از خودمون دریغ کنیم.
 
علف‌های هرز تکرارپذیر میتونه بیشتر چیزی باشه که به تعبیر درس، گل دیروز بوده.
مثلاً برای من خوندن کتاب‌های متنوع در طول روز و مطالعات بی‌ربط با مسئله‌ای که درگیرش هستم، همیشه یک مزیت هست مگر زمانی که برنامۀ دقیق زمانی برای انجام یه پروژۀ خاص دارم. ترک این عادت سخت و به همین دلیل عواقب ناخوشایندش تکرارشدنیه.
 
من خودم اهل شبکه‌های اجتماعی نیستم اما از جمله علف‌های هرزی که باز هم به تعبیر درس وجودشون در باغچۀ خیلی‌ها عادی شده، سر کردن در شبکه‌های اجتماعی ولو به‌اندازۀ زمانی خیلی کوتاه‌تر از ساعات قبل از برنامه‌ریزی و انجام کار جدیه.
عادت کردن به یه موضوع ممکنه باعث بشه زمان درگیر شدن ما و میزان هدر رفتن منابعی که مصرف می‌کنیم تا به این عادت روتین بپردازیم کمتر از مقدار واقعیش در محاسباتمون لحاظ بشه.
 
اینه که شاید بهتر باشه وقتی به هر دلیل به سراغ این عادت‌ها میریم، برنامه‌ای برای اندازه‌گیری دقیق ساعات صرف شه برای این فعالیت‌ها اختصاص بدیم تا حداقل بتونیم در صورت ناتوانی در حذفشون، تجدیدنظر در برنامه‌ریزی رو انجام بدیم.