Menu
نویسنده مطلب : محمد نصری

مطلب مورد بحث:

هانس آیزنک | سه صفت شخصیتی اصلی برای شناخت انسان‌ها


دو تا نکته برای من بسیار جالب بود:
آیزنک رتبه دخانیات رو بعد از ژنتیک در عوامل سرطان می‌دونست. من به شخصه به افراد سیگاری زیادی دقت کردم کردم که در شبانه روز بیش از ۱۰ نخ سیگار میکشن و الان پیرمردهای ۷۰ – ۸۰ ساله هستند و سالم و سرحال. یکی از نمونه‌هاش چرچیل هست که ۷ – ۲۴ سیگار برگ گوشه لبش بود و حدود ۹۰ سال رو پر کرد. یا بسیاری از پیرمردهای عرب به خصوص عراقی‌ها رو می‌بینم که از جوونی پشت به پشت سیگار روشن کردن و الان در زمان پیری مشکل خاصی ندارن.
هرچند وجود سرطان و مشکلات ناشی از اون تک متغیره نیست و پارامترهای زیادی در اون نقش داره اما به نظر میاد به صورت شهودی عامل ژنتیک بسیار تاثیرگذارتر از دخانیات باشه.
نکته دوم که جالب بود آیزنک موقعی که داشته مقالات رو برای منشی دیکته می‌کرده که بعضا ۳ ساعت متوالی طول می‌کشیده و وقتی ازش می‌پرسیدن خسته نشدی، می‌گفته فکم درد گرفته ولی حرفی از خستگی مغز نمیزده.
نظری که من دارم مغز و فکر انسان از ماده خارجه و خستگی و کار نکردن مغز بیشتر به نوع نگاه ما بر میگرده. مثلا سالیان قبل زمان کنکور به خاطر دارم می‌گفتن خیلی به خودت فشار نیار بعد از عید که نزدیک کنکور میشه کم میاری و مغزت نمی‌کشه اما اتفاقا اون‌هایی که از یک سال مونده به زمان آزمون با فشار زیاد در زمان طولانی درس خوندن و تا شب قبل کنکور هم ادامه دادن نه تنها مغزشون خسته نشد بلکه نتایج قابل توجهی هم گرفتن. بنابراین خستگی مغز صرفا یک برداشت شخصیه و در کارهایی که در بازه‌های زمانی طولانی انجام میشه خستگی مغز شاید تلقینی بیش نباشه.