Menu
نویسنده مطلب : امین جباری اصل

مطلب مورد بحث:

کتاب رقابت برای آینده (نوشته گری همل و پراهالاد)


روندهای آتی در صنعت برق

 

■ آزاد شدن نرخ برق

به نظرم باید در سال‌های آتی، انتظار آزاد شدن نرخ برق در کشور را داشته باشیم. اتفاقی که قطعا آغازگر تحولات شدیدی در صنعت برق و صنایع دیگر خواهد شد.

■ افزایش سهم بخش خصوصی در امر تولید برق

در حال حاضر دولت اصلی ترین متولی تولید برق در کشور است و هر سال بخش اعظمی از سرمایه‌های کشور صرف ساخت نیروگاه‌ها و نگهداری از آنها می‌شود.

وزارت نیرو با اتخاذ سیاست خرید برق به قیمت واقعی، بستر را برای ورود بخش خصوصی به این حیطه را تا حدودی هموار نموده است و انتظار می‌رود در آینده نزدیک بخش قابل توجهی از تولید متمرکز برق، به بخش خصوصی واگذار شود.

■ ایجاد بازار آزاد برای برق و انرژی 

در صورت آزاد شدن نرخ برق، همراه با افزایش سهم بخش خصوصی و تولیدهای پراکنده (Distributed Generation) در تولید برق، مصرف کنندگان این اختیار را خواهند داشت تا برق مورد نیاز خود را از میان عرضه کنندگان مختلف انتخاب کنند.

البته به نظر می‌رسد در کشور ما تا پیاده‌سازی این مدل در بین عموم مصرف کنندگان، راه درازی در پیش داریم. ولی این گزینه احتمالا برای مصرف کنندگان بخش صنعت از جذابیت بالایی برخوردار خواهد بود.

■ افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی‌های خورشیدی از تولید برق

بر اساس گزارش مکنزی، تا سال ۲۰۳۵ شاهد دو برابر شدن مصرف انرژی خواهیم بود.

طبیعتا با افزایش تقاضا برای مصرف انرژی، تقاضا برای حامل‌های انرژی مثل نفت و گاز و ذغال سنگ به عنوان منبع اصلی تامین سوخت نیروگاه‌ها بالا خواهد رفت که با اوج گرفتن قیمت آنها همراه خواهد شد.

این اتفاقات در کنار بالاتر رفتن راندمان تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، جذابیت این انرژی‌ها و به خصوص انرژی‌های خورشیدی را افزایش خواهد داد و بر اساس همین گزارش انتظار می‌رود تا سال ۲۰۵۰،‌ ۵۰ درصد از سهم تولید برق بر دوش انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.

■ تولید شخصی برق

با بالاتر رفتن راندمان سلول‌های خورشیدی، افراد عادی هم به جمع تولیدکنندگان برق خواهند پیوست.

قابلیت انتقال دو طرفه انرژی در شبکه توزیع برق (از مصرف کننده به شبکه و از شبکه به مصرف کننده) به مصرف کنندگان اجازه می‌دهد تا برق تولیدی مازاد بر مصرف خود را به شبکه تزریق و در ازای آن کسب درآمد کنند. در نتیجه انتظار می‌رود تا مردم از مصرف کننده صرف، به مصرف کننده+تولید کننده (Prosumer) تبدیل شوند.

شاید تا چند سال بعد، داشتن پنل‌های خورشیدی در پشت بام و یا استفاده از نماهای ساختمانی تجهیز شده با پنل‌های خورشیدی، به یک اتفاق عادی و معمول مثل داشتن کولر تبدیل شود.

■ تحول در زمنیه باتری‌ها

ورود فراگیر گوشی‌های هوشمند به زندگی روزمره ما بدون افزایش قابلیت ذخیره‌سازی و کاهش قیمت باتری‌ها ممکن نبود.

انتظار می‌رود در صورت تداوم روند کاهشی قیمت‌ها و بهبود فناوری باتری‌ها، شاهد تغییرات بنیادی در الگو مصرف باشیم. تحولاتی که بدون شک روندهای بزرگی مثل فراگیر شدن استفاده از خودروهای الکتریکی را کلید خواهند زد.

 

منابع: + و +