Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا

مطلب مورد بحث:

هدف برندسازی چیست؟(مرور تعریف برندسازی Me-too)- درس 2


دوستان گرامی سلام
اولین نمونه‌ایی که بعد از خواندن متن در باره Me-Too Branding به ذهن من آمد، شبکه اجتماعی فیس‌نما بود.

۱- ناگفته پیداست که نام این سایت از نام فیس‌بوک برداشته شده است. رنگ این سایت نیز آبی انتخاب شده است که مشابه رنگ فیس‌بوک است. حتی با کمی تساهل لوگوی این سایت نیز نشانه‌ای حاوی حرف ف است که مشابه لوگوی فیس‌بوک است که f است؛ هرچند که از نظر شکلی باهم متفاوت هستند. همچنین عنصر نقشه (در فیس‌بوک نقشه جهان و در فیس‌نما نقشه ایران) از عناصر اصلی بصری سایت است.
البته به نظر نمی‌رسد اضافه کردن کلمه “وزین” در عنوان سایت تمایزی ایجاد کرده باشد و البته شاید وزین بودن سایت مربوط به وزن آگهی‌های متعدد و رنگارنگ در صفحه اول این سایت است.

۲- اولین برخورد با برند برای یک سایت نام آن سایت است. وقتی مدیران این سایت تصمیم گرفته‌اند در اولین برخورد افراد با سایت فیس‌نما، سایت فیس‌بوک در ذهن مخاطب تداعی پیدا کند و در سایر عناصر بصری نیز این رویه را تا حدی زیاد دنبال کرده‌اند احتمالا! به دنبال تمایز نبوده‌اند. اگر مدیری برای این سایت قصد ایجاد تمایز را داشته باشد باید از نام سایت شروع کند و آن را تغییر دهد. به نظر می‌رسد تا نام سایت فیس‌نما باشد هر کاری که در بخش‌های دیگر انجام شود در ایجاد تمایز بی‌حاصل خواهد بود.

موفق باشید.